Mohou výkupny druhotných surovin odkupovat staré elektrospotřebiče? Češi jsou dezinformováni

30.září 2015

O výkupnách druhotných surovin se mluví předevšímsouvislostivýkupem často nelegálně získaného železa a jiných kovů. Málokdo však , že už téměř rok platí takzvaná elektronovela zákona o odpadech, podle které jsou stanovena nová pravidlapředání vysloužilých spotřebičů. Kam tedy s rozbitou pračkou či jiným vysloužilým elektrozařízením z domácnosti?

Pokud se snažíte žít ekologicky a třídit odpad, pravděpodobně nemáte problémumístěním plastů, papíru či skla do příslušných barevných kontejnerů. Ve městech i na vesnicích těchto speciálních kontejnerů navíc stále přibývá. Kam tedy odnést plastové lahve či papírové kartony většina lidí dnesdobře . Málokdo si je ovšem jistý, co dělatmomentě, kdy doslouží pračka či sporák.

Podle loňské novely zákona o odpadech nesmí přijmout jakékoliv elektrospotřebiče nikdo jiný než zpracovatel elektrozařízení, poslední prodejce elektrozařízení či jiný subjekt provozující sběrné místo zpětného odběru elektrozařízení. Nejdostupnější jsou tak sběrná místa elektrozařízení zřízená prodejci, sběrné dvory či výkupny, resp. sběrny druhotných surovin, které takovéto místo mají zřízeno,“ vysvětluje David Vandrovec, ředitel skupiny REMA, která se zabývá zpětným odběrem vysloužilých elektrospotřebičů a baterií.

Lidé tedy mají na výběr, kde mohou nepotřebná elektrozařízení a elektroniku bez obav zanechat. „Je možné odvézt věci i na místa zpětného odběru prodejců spotřebičůvelkou prodejní plochou, kdy podle evropské směrnice mají všichni prodejciprodejní plochou větší než čtyři sta metrů čtverečních povinnost zdarma odebírat a předávatrecyklaci všechny malé spotřebiče. Navíc bez nutnosti zakoupit siprodejně nové zboží, což se častominulosti stávalo,“ říká Vandrovec

Bezproblémové výkupny doplácí na neznalost zákona

Další variantou, jak se bezpečně zbavit nepotřebné techniky, jsou výkupny druhotných surovin, která mají zřízena místa zpětného odběru. Problém ovšem je, že ne všechny výkupny tato speciální místa mají. Některé tak nejsou opravněné elektrozařízení či elektroniku přijmout. Jak upozorňuje Peter Hlavatovič, jednatel společnosti TSR, která zajišťuje sběr, výkup a zpracování kovů a kovového odpadu, lidé si nejsou často jistí, do kterých výkupen spotřebiče odnést, a dochází tak ke zbytečným nedorozuměním. „Od loňského října doprovází sběrny negativní kampaň. Lidé jsou dezinformovaní, což vedejejich demotivaci nefunkční spotřebiče do jakýchkoliv výkupen odnášet. Přitom například na našich pobočkách máme zřízena místa zpětného odběru a je tedy možné zde bez problémů odevzdat veškerá vysloužilá elektrozařízení,“ upozorňuje Hlavatovič.

Ačkoliv by se některá nařízenínovely zákona o odpadech mohla zdát zbytečná, jejich hlavním účelem je zajistit, aby elektrospotřebiče včetně baterií neskončily bez využití. Zákon zaručuje dodržení komplexní cesty od odevzdání elektrospotřebičepo jeho recyklaci včetně zajištění materiálové výtěžnostisouladu s předpisy,“ uvádí David Vandrovec ze skupiny REMA. Nezajištěné spotřebiče a elektroodpad končící například na skládkách přitom představuje velké ekologické riziko. „Z nezabezpečené skládky mohou unikat škodlivé a jedovaté látky do ovzduší, vody i půdy,“ popisuje možná rizika Vandrovec.Lidé by si tedy měli dobře rozmyslet, kam starý spotřebič odhazují. Místa, která odpad vybírají, dnesnavíc přijmou téměř vše. Podle Petera Hlavatoviče ze společnosti TSR patří mezi nejčastěji odevzdávaná elektozařízení velké domácí spotřebiče, jako jsou pračky či sporáky. „Často se nám ale objevují i zařízení vlastní výroby, jimiž jsou například podomácku vyrobené cirkulárky, sekačky na trávu či míchačky betonů včetně elektromotorů,“ uzavírá Hlavatovič.

předchozí článek Všechny články další článek

TOPlist