Míra úspor českých domácností klesla. Přesto Česko v rámci EU vyniká šetřivostí

25.říjen 2016

Míra úspor domácností v České republice klesla v prvním čtvrtletí roku 2016 na 9,39 %, což je ve srovnáníposledním kvartálem roku 2015 o necelé 4 % méně. I přesto jsou Češi šetrní a umí spořit. Dokládají to aktuální statistiky Evropské komise, dle kterých se v českých domácnostech spotřebuje nejméně elektřinyEvropě, ale i konzervativní přístup české populace k financím.

Podle nejnovějších dat Eurostatu, které publikoval server Tradingeconomics.com, kleslaprvním čtvrtletí roku 2016 oproti předchozímu kvartálu míra úspor českých domácností o necelá 4 %. Zatímcoposledním kvartálu roku 2015 míra úspor činila 13,26 %, v prvním kvartálu letošního roku se snížila na 9,39 %. I přesto si drží Česká republikarámci EU prvenství v celkové spotřebě energie. Podle nejnovější zprávy Evropské komise o vývoji ve spotřebě a úsporách energií mezi roky 2000 až 2014 spotřebuje průměrná česká domácnost ročně bez započítání vytápění, klimatizace a ohřevu vody 1 398 kilowatthodin elektřiny, což je nejméně ze všech států Evropské unie. Podíl energetické spotřeby domácností na celkové spotřebě energie v tuzemsku klesl v průběhu let 2005 – 2013 na 11,6 % a dostal se pod průměr Evropské unie.

Vysvětlení, proč se český národ chová šetrně, může být podle expertů několik. Jedním z nich je napříkladkonzervativní postoj české populace k finančním záležitostem, který se projevuje vyšší mírou úspor domácností.„Češi ušetří asi 12 % ze svých ročních disponibilních příjmů, což je procentuálně víc než v zemích na východ od nás, ale méně než kupříkladu obyvatelé Francie, Německa či Belgie. Solidní míra úspor domácností je jednímprojevů konzervativního přístupu k financím. Dalšími projevy jsou kupříkladu opatrnost při zadlužování a nechuťriziku při zhodnocování úspor,“ potvrdil hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Dalším důvodem může být fakt, že Češi více investují do úsporných opatření. Kromě toho, že v posledních letech nakupují energeticky úsporné spotřebiče, stále častěji se v rámci rekonstrukcí zaměřují na výměnu oken, dveří či garážových vrat.Lidé si uvědomují, že nejvíce energie se spotřebuje na vytápění, proto investují do úsporných prvků, které výrazně snižují úniky tepla a tím i náklady. Mezi patří i kvalitní zateplená garážová vrata nebo vhodná stínicí technika,“ řekl Lubomír Valenta ze společnosti Lomax, která se zabývá výrobou stínicí techniky.„Předokenní rolety mají výborné tepelně-izolační vlastnosti. Zatímcoletním období účinně zabraňují přehřívaní interiéru a přináší tak úsporu při klimatizování budov, v zimě se přidává opačný tepelněizolační efekt,“ dodal Valentatím, že celkový účinek stínicí techniky zefektivňují elektrické pohony.

předchozí článek Všechny články další článek

TOPlist