Mezinárodní nekuřácký den: Proč nesahat po cigaretě

14.listopad 2013

Každoročně je třetí listopadový čtvrtek věnován mezinárodnímu nekuřáckému dni, jehož cílem je připomenout, jaká zdravotní rizikasebou nese kouření. V letošním roce připadá tento den na 14. listopad. V tomto článku vám tedy přinášíme několik pádných důvodů, proč byste nemělikouřením začínat a proč je dobré se pokusittímto zlozvykem přestat.

Blíž amputacím končetin

souvislostikouřením bývá nejčastěji zmiňována rakovina plic, případně chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN). Méně často se hovoří o Buergerově nemoci. Ačkoli není její příčina známá, postihuje nejčastěji mladé muže, kteří kouří. Jedná se o velice závažnou chorobu, která za následek horší průchodnost cév. Dále při vznikají krevní sraženinykončetinách. To může véstchronickému nedokrvení nohou a rukou. Pokud není nemoc léčena, může být nutná amputace.

Přímý zásah na srdce

Cigaretový kouř obsahuje mimo tisíce jiných látek také oxid uhelnatý. Ten se v lidském těle váže na červené krvinky, kde zabírá místo kyslíku. Kouření tak za následek nedostatečnou výživu důležitých tkání. „Horší prokrvenost srdečního svalu může véstischemické srdeční chorobě nebo ke vzniku anginy pectoris. Vyšší srdeční zátěž způsobuje zvýšení krevního tlaku. Kouření škodí srdci také kornatěním cév, které může být příčinou infarktu myokardu nebo výduti aorty, takzvaného aneurysma,“ varuje Klára Minczinger ze společnosti Generica.„Nejlepší cesta pro ochranu srdce a cév je přestat kouřit. V regeneraci může pomoci příjem3-omega mastných kyselin, které přispívají ke správné funkci srdce,radí Minczinger.

Špatná zpráva pro gurmány

Při každém potáhnutícigarety se kouření výrazně podepisuje na ústech a jejich okolí. Vedle zvýšeného rizika onemocnění rakovinou jazyka a dásní jsou ohroženy také zuby. Kazivost chrupu kuřáků je vyšší, protože cigaretový kouř vysušuje ústa. Sliny a látkynich obsažené nemohou účinně ničit bakterieústech. Ty se pak snadněji množí a napadají zuby. Zatímco gurmáni musíkouřením oželet mnohé chutě a vůně, dámy jen těžko ocení vytváření vrásek kolem úst.

Vyšší pravděpodobnost chřipek a nachlazení

Látky obsaženécigaretách snižují schopnost bílých krvinek reagovat na infekci, která tak snadnější přístup do těla. Ten je ještě usnadněn vysušenými a poškozenými sliznicemi. „Organismus kuřáků je mnohem více náchylnýnejrůznějším virózám a chřipkám. Kouření navíc vyčerpává hladinu vitaminu C, proto kuřáci potřebují vyšší přísun tohoto vitaminu než nekuřáci, a to o 60 až 100 %. Denně by tak měli přijmout nejméně250 mg vitaminu C,vysvětluje Klára Minczinger ze společnosti Generica, která nabízí vitamin C ve formě kapek a šumivých i klasických tablet. „Vitamin C navíc přispíváochraně buněk před oxidačním stresem, který je důsledkem přítomnosti kyslíkových radikálů. Jejich nezanedbatelné množství vznikálidském těle právě během kouření,“ uzavírá Minczinger.

 

CoOmega Generica, 60 cps.

Doplněk stravy obsahující 60 mg koenzymu Q10 a vysoce koncentrovaný rybí tuk (EPA/DHA). Tato kombinace přispíváudržení celkové dobré kondice, ke zvýšení vitality a kladně působí na životní energii. Použitý koenzym je získaný přirozenou cestou a je identickýkoenzymem přítomnýmorganismu. 3-omega mastné kyseliny pomáhají udržet zdravý krevní tlak. Kyselina eikosapentaenová (EPA) a kyselina dokosahexaenová (DHA) přispívají ke správné funkci srdce.

Vitamin C 1000 mg Generica, 20 eff. tbl.

Přípravekobsahem vitaminu C. Dvacet šumivých tablet s příchutí limetky a vynikající rozpustností bez sedimentu. Vitamin C přispíváochraně buněk před oxidačním stresem a ke správnému fungování imunitního systému. Napomáhá správné funkci krevních cév, dásní, pokožky, zubů, chrupavek i kostí.

Vitamin C 250 mg Generica, 120 tbl.

Vitaminový přípravekobsahem vitaminu C ve formě tablet. Přípravek se používádoplnění denní dávky vitaminu C.

O společnosti Generica

Společnost Generica, s.r.o., je největším výrobcem doplňků stravy na Slovensku se sídlem v Piešťanech. Portfolio společnosti nabízí více než 50 produktů určených k prevenci a podpoře léčby různých onemocnění. Na slovenském trhu působíme již 16 let. Naší snahou je i nadále přinášet kvalitní výrobky cenově dostupné pro širokou veřejnost.

Výrobky společnosti Generica jsou vysoce kvalitní, čehož důkazem je i smluvní výroba pro světové farmaceutické společnosti a také certifikát ISO 9011 a 14001, kterého je společnost držitelem od roku 2004.

předchozí článek Všechny články další článek

TOPlist