Městská knihovna v Praze - řijnový program

30.září 2011

Film:

FILMOVÝ KLUB MKP
Projekce se uskuteční vždy v úterý od 16 a 19 hod. ve velkém sále Městské knihovny v Praze, Mariánské nám. 1, Praha 1.
4. 10. Alois Nebel (ČR 2011, Tomáš Luňák, 87 min.)
Hrají:
Miroslav Krobot, Karel Roden, Václav Neužil ml., Tereza Voříšková, Marie Ludvíková, Leoš Noha, Alois Švehlík, Ondřej Malý, Ján Sedal
Příběh filmu začíná na podzim roku 1989 na železniční stanici Bílý Potok v Jeseníkách, kde slouží jako výpravčí Alois Nebel (Miroslav Krobot). Nebel je tichý samotář, kterého čas od času přepadne podivná mlha. Nejčastěji se mu v zjevuje Dorothe (Tereza Voříšková), oběť násilného odsunu Němců po 2. světové válce. Šedivé dny na nádraží v Bílém Potoce na sklonku socialismu líně plynou, výhybkář Wachek (Leoš Noha) společně se svým otcem (Alois Švehlík) kšeftují s důstojníky sovětské armády. Poklidnou atmosféru naruší jednoho dne Němý (Karel Roden), který překročí hranice se sekyrou v ruce, aby pomstil svoji matku. Vstupné: 65 .

11. 10. Odcházení (ČR 2011, Václav Havel, 94 min.)
Hrají:
Josef Abrhám, Dagmar Veškrnová-Havlová, Jaroslav Dušek, Tatiana Vilhelmová, Eva Holubová, Vlasta Chramostová, Jiří Lábus, Ivana Uhlířová, Jiří Macháček, Stanislav Zindulka

a další

Světově uznávaný dramatik a politik Václav Havel se poprvé stane režisérem, aby převedl na filmové plátno hru, kterou s úspěchem uvedly domácí i zahraniční scény. Příběh filmu Odcházení je příběhem zlomového bodu v lidském životě. Dr. Vilém Rieger po dlouhá léta zastával funkci kancléře, nedávno však o ni přišel a zřejmě se s tím neumí vnitřně vyrovnat. I když se snaží to nedat najevo, v podstatě se mu zhroutil svět. Musí se vystěhovat z vládní vily, která se už za ta léta stala jeho domovem, a musí se účastnit nedůstojné procedury oddělování erárních věcí od věcí soukromých. Zároveň - a hlavně - musí prožít rozklad svého okolí, svého "dvora", a uvědomit si, jak málo ho vlastně znal.
Vstupné: 70 .
18. 10. Opravdová kuráž (USA 2010, Joel Coen, Ethan Coen, 109 min.)
Jak velkou kuráž musí mít čtrnáctiletá holka, aby pomstila tátovu smrt? Odpověď nabízejí nejúspěšnější hollywoodští bratři Joel a Ethan Coenovi v temném westernu Opravdová kuráž. Herecký objev Hailee Steinfeld na krvavé cestě za mstou doprovázejí Jeff Bridges jako jednooký šerif Rooster Cogburn a Matt Damon v roli Texas Rangera LaBoeufa. Tátu Mattie Rossové zabil psanec Tom Chaney (Josh Brolin), který následně prchnul do indiánských teritorií, kam na něj světská spravedlnost dosáhne jen velmi těžko. Mattie je na svůj věk nezvykle dospělá a pragmatická a má tak jasnou představu, jak spravedlnosti pomoci.

Vstupné: 70 Kč.
25. 10. Králova řeč (VB 2010, Tom Hooper, 118 min.)
Po smrti otce, anglického krále Jiřího V. (Michael Gambon) a skandální abdikaci krále Eduarda VIII. (Guy Pearce), je Bertie (Colin Firth), který celý život trpí vadou řeči, nečekaně korunovaný králem Jiřím VI. Země stojí na prahu 2. světové války a zoufale potřebuje silného vůdce. Proto králova žena Alžběta (Helena Bonham Carter), budoucí královna matka, domluví svému muži setkání s excentrickým terapeutem řeči Lionelem Loguem (Geoffrey Rush). Po tuhém začátku se tito dva ponoří do neobvyklého způsobu léčby a časem mezi nimi vznikne nenarušitelné pouto.

Vstupné: 70 Kč.

 

Cena legitimace FK: 60,- Kč,
legitimace platí do 31. 12. 2011.

 

Hudba:
SLOVANSKÉ TANCE

6.10., 17:00, Ústřední knihovna, Velký sál (Mariánské nám. 1, Praha 1)
ÚSTŘEDNÍ HUDBA AČR uvádí ve spolupráci s MKP cyklus odpoledních koncertů. Orchestr Armády s úctyhodnou tradicí i vysokou současnou úrovní uvádí světově proslulá klasická díla. Při své koncertní činnosti Ústřední hudba AČR úzce spolupracuje s významnými osobnostmi hudebního života, s předními sólisty Národního divadla, Státní opery Praha a České filharmonie.

Vstup zdarma, místenky k vyzvednutí 1 hod. před začátkem koncertu před sálem MKP


Přednášky:

LÉČIVÉ POSTUPY A TRADICE PRO KAŽDÝ DEN
(ve spolupráci s časopisem Regenerace)

Přednášky se konají v úterý nebo ve čtvrtek od 19 hod. v malém sále Městské knihovny v Praze, Mariánské nám. 1.
Městská knihovna v Praze uvádí ve spolupráci s časopisem Regenerace pohledy čtyř odborníků - znalce přírodní medicíny Ing. Josefa Schröttera, etnoložky a spisovatelky Mgr. Pavlíny Brzákové Ph.D., PhDr. Patricie Anzari a propagátora přírodního lékařství MUDr. Davida Freje - na zlepšení fyzického a psychického zdraví v našich životech.
11. 10. VODA V PŘÍRODNÍ MEDICÍNĚ
Při hledání cest ke zlepšení zdraví nebo uzdravení většina z nás hledá drahé nebo zahraniční výrobky a přitom máme kolem sebe spoustu přírodních zdrojů. Patří mezi ně i různě upravená a aplikovaná voda. Přednáší Ing. Josef Schrötter.
18. 10. PANENKY PRO ZDRAVÍ A ŠTĚSTÍ
Tradiční léčebné postupy jihosibiřských šamanů v podání etnoložky a spisovatelky Mgr. Pavlíny Brzákové Ph.D.
20. 10. ZARUČENÝ RECEPT NA ŠTĚSTÍ
Nekonvenční praktická přednáška významné představitelky transpersonální psychologie PhDr. Patricie Anzari. Inspirace pro každého z posluchačů na cestě za štěstím, spojená s brilantní formulací opomíjených zásad lidského chování a prožívání. Autorka vychází ze své třicetileté psychoterapeutické praxe.
27. 10. SEDM PILÍŘŮ ZDRAVÉHO ŽIVOTA
Praktické rady a tipy pro obnovení a zachování zdraví v podání MUDr. Davida Freje.
Vstupné: 40 Kč.

 

Setkání:
SPOLEČENSKÉ ODPOLEDNE 3. VĚKU
Ve spolupráci s Klubem aktivního stáří uvádíme další setkání se známými osobnostmi. Cyklus Jablko nepadlo daleko od stromu.
Herec Václav Vydra, syn herečky Dany Medřické
17.10., 14:30, Ústřední knihovna, Velký sál (Mariánské nám. 1, Praha 1)
Program uvádí: ing. Danuše Steinová

Vstupné: 50,- Kč.

předchozí článek Všechny články další článek

TOPlist