Komentář odborníků: Trendy v kosmetice se ubírají přírodním směrem, nad chemií vítězí byliny

26.květen 2014

Trendem poslední dekádykosmetice je návratpřírodě a bylinným složkám. Stále více kosmetických firem využívá výtažkybylin, napříkladkonopí, které jsou oproti uměle syntetizovaným látkám hypoalergenní a bez možných vedlejších účinků.

Zájem o produkty na přírodní báziposledních několika letech velice vzrostl. Lidé se častěji zajímají, jak je možné poznat, zda jejich kosmetika obsahuje chemikálie jako silikony, parabeny nebo minerální oleje. Ty totiž mohou způsobovat ucpávání pórů, podráždění pokožky nebo alergické reakce. Mohou být také příčinou zvýšeného maštění a vypadávání vlasů a spekuluje se o nich jako o možných karcinogenech. Na kosmetických přípravcích se proto objevují nejrůznější certifikáty nezávislých organizací, které mají zaručovat určitý podíl přírodních složek.

Vzrůstá poptávka po konopné kosmetice

Mnohé kosmetické firmy se díky zvýšené poptávce začaly orientovat na vyvíjení produktůobsahem bylinných zdrojů.  Příkladem může být společnost Pharma Future, která je známá mimo jiné pro výrobu konopného mazání. Podle slov zástupce této společnosti, Pavla Sedláčka, je vysoká poptávka po konopné kosmetice dána především vhodností těchto preparátů i pro lidicitlivou nebo problematickou pletí. V současné době tedy připravují rozšíření svého portfolia o konopné šampony, tělová a sprchová mléka nebo pleťové krémy. Kosmetikavýtažkykonopísobě totiž obsahuje konopný olej, který pomáhá hydratovat pleť a vlasům zaručuje pevnost, pružnost a lesk.

Léčivé byliny nejen do čaje

O vzrůstajícím zájmu o bylinnou terapii a kosmetiku svědčí také zkušenost nejznámější české bylinkářky Jarmily Podhorné, která vyrábí vedle tinkturbylin a pupenů také koupele, oleje, výluhy a masti. Ve své snaze o ozdravení kosmetického průmyslu jdetak daleko, že všechny byliny, které používá, pěstuje na vlastní zahradě. „Nárůst poptávky po kosmeticevýtažkybylin je znatelný. Příčin návratupřírodě je podle mého názoru více. Jako jednunejzásadnějších vidím fakt, že byliny mohou pomoci lidskému tělu komplexněji,“ vysvětluje Jarmila Podhorná. „Jedna bylina totiž přispíváléčbě více zdravotních problémů, aniž by zároveň měla vedlejší účinky,“ uzavírá Podhorná.

předchozí článek Všechny články další článek

TOPlist