Kdo zná slovo “XU”, má šanci stát se mistrem hry Scrabble

9.listopad 2014

Co spojujeholywoodské hvězdy Mela Gibsona, KeanuReevese, zpěváka Stinga, spisovatelku Joan Collins a anglickou královnu Alžbětu II.? Scrabble. Všichni jsou fanoušky této písmenkové hry, která je známá prakticky po celém světě. V zajetí této hry se o třetím listopadovém víkendu (15. - 16. listopadu 2014) ocitnou také nejlepší z nejlepších scrabblistů v České republice - Acutil Mistrovství ČR 2014 se blíží.

 

Letos se jedná již o 21. mistrovství.“Z kvalifikace postupuje 32 hráčů, z toho je na postupových příčkách 10 žen. Poslední kvalifikační turnaj proběhl 1. listopadu v Praze,upřesňuje Pavel Vojáček z České asociace Scrabblu. Letos se budeAcutil Mistrovství ČR 2014 konat o víkendu 15. - 16. listopadu 2014 v Národním domě v Hostinném.[1]“Začínáme v sobotu ve 13 hodin a pokračovat budeme zhruba do 19.30 hodin. Pokračujemeneděli,ve 13.30 se utkají ti nejlepší hráči ve finále. Výherci se mohou těšit na dárkové koše, knihy, nějaké hry a drobné dárky,” dodává Pavel Vojáček.

 

Ikonou české hry Scrabble je známý písničkářJaromír Nohavica, který se v roce 1997 stal mistrem České republiky ve hře Scrabble. Letos se mistrovství zúčastní Vítek Sázavský, zpěvák a muzikant ze skupiny Neřež (dříve Nerez) stejně jako v loňském roce.

 

Scrabble: zábava i trénování mozku

Podle Pavla Vojáčka zvyšuje hraní Scrabblu “jazykovou” inteligenci a rozvíjí slovní zásobu, proto by ho doporučil také jako příjemné zpestření ve výuce jazyků.“Paměť se podpořit tréninkem, tedy hraním při něm si hráč oživuje i méně používaná slova, která mu třeba položí soupeř. No, a samozřejmě učením. Většina hráčů seznam málo používaných slov, která se snaží naučit,” říká Pavel Vojáček.“Pomáhá znalost gramatiky a určitá sada „grifů“pokud z písmen složím předponu nebo příponu, složím si ji a zbytek slovaskládám z menšího počtu písmen,” dodává.

 

Nejčastějším slovem loňského ročníku bylo slovo “XU”. Je to vietnamská měna (měny jsou povoleny) a vzhledem k tomu, že slov s písmenem X je poměrně málo, jedná se o jednoduchou a používanou variantu.V loňském roce se stal mistrem ČR Pavel Podbrdský sprůměrným skóre 382 bodů. A co loňského mistra na hře nejvíce baví? “Samozřejmě vyhrávat, bavípotkávat na turnajích kamarády, přátelská a uvolněná atmosféra mezi scrabblisty,” říká Podbrdský.

předchozí článek Všechny články další článek

TOPlist