Jarní úklid: Jak se jednoduše zbavit starých věcí z půd a sklepů

8.duben 2013

příchodem jara začínáme řešit první velký jarní úklid garáží, půd či sklepů a chceme se zbavit co nejvíce nepotřebného haraburdí. Ať už se jedná o starý nábytek, štosy papíru nebo šatstvo po očistě šatníku, každý druh odpadu své místo. Přinášíme proto několik tipů, jak ušetřit čas a mnohdy i peníze a starých materiálů se zbavit jednoduchou, rychlou a co nejméně nákladnou cestou.

 

1. Starý papír

 

Staré tiskoviny se najdou ve všech domácnostech, a zejména na jaře přichází čas se jich po dlouhé zimě zbavit. Kartony, noviny, časopisy nebo letáky můžeme odnést do velkých kontejnerů modré barvy nebo je odvést rovnou do výkupny odpadů, kde za dostaneme alespoň symbolickou finanční odměnu. „Ve výkupnách surovin je zajištěna ekologická likvidace všech odpadů, takže člověk může mít minimálně dobrý pocit z toho, že udělal něco pro životní prostředí. Navíc se zde odpady vykupují, například za 50 kilogramů smíšeného papíru dáváme na ruku padesátikorunu,“ vysvětluje Jakub Pyšný ze společnosti Alfa šrot, která vykupuje a ekologicky likviduje nejen papír, ale například i železný šrot nebo kovy.

 

2. Obnošené oblečení

 

Šatstvo nebo obuv můžeme jednoduše a rychle eliminovat prostřednictvím charitních šatníků, které snadno najdeme na internetových stránkách jednotlivých organizací. Mezi ty nejznámější patří Charita Česká republika. Kromě starších oděvů a obuvi přijímá i další textilie jako prostěradla, deky či ručníky. Důležité je však zjistit, kdy jsou šatny otevřeny, fungují totiž většinou na dobrovolnické bázi a tedy jen některé dnytýdnu. Některá města či vesnice mají navíc na veřejných místech umístěny své vlastní textilní kontejnery. Stále funkční šatstvo lze také nabízet na internetových aukcích, kde je však většinou potřeba pořídit jeho fotografie.

 

3. Vyřazený nábytek

 

Největší starosti dělá často odepsaný nábytek, který zbytečně zabírá místo někde na půdě či ve sklepě. Do popelnic nábytek nepatří, a tak je třebaním naložit jinak. Jednounejlepších forem likvidace je odvoz do sběrných dvorů. Některénich však poskytují službu zdarma pouzepřípadě, kdy je občan plátcem poplatku za odpady dle místní vyhláškydané obci a tento poplatek také uhradil. Nábytek je však také možné postoupit někomu dalšímu prostřednictvím inzerce, zdarma za odvoz nebo třeba za symbolickou částku. Většina internetových bazarů nabízí vkládání inzerátů zdarma, předpokladem je pouze emailová registrace.

 

4. Staré pneumatiky

 

Problematickým odpadem jsou rovněž staré vysloužilé pneumatiky. Právědobě přezouvání na letní obutí mnoho řidičů zjistí, že jejich zimní pneu již další sezónu neodjezdí. Pneumatiky odebírají sběrné dvory. V některýchnich všakodevzdáním pneumatik neuspějeme a v jiných si za jejich odebrání ještě připlatíme. Odběr starých pneu mají naštěstí podle zákona o odpadech povinnost zajistit jejich výrobci. Bezplatně odevzdat je tak můžememístech zpětného odběru, mezi něž patří prodejní místa a pneuservisy. Odevzdání starých pneumatik můžeme navíc spojitnákupem nových. Odpadne nám tak jedna nadbytečná cesta.

 

5. Šrot, kovy a kabely

 

Na hromadě starého haraburdí se rovněž často objeví pár kilogramů kovů nebo starých kabelů, stejně jako plechovky či staré radiátory a kovové konstrukce. Ty patří do výkupen a šrotů. „Sběrny přispívají

ke zlepšení ekologických podmínek, protože kovošrot utřídí, případně pošloudalšímu zpracování. Tím se značně šetří energie, protože mohou být použity jako druhotný zdroj surovin. Recyklace však velký význam i z ekonomického hlediska domácností, které ušetří nemalé částky. U barevných kovů je například cena až 140 korun za odevzdaný kilogram,dodal Jakub Pyšnývýkupny Alfa šrot.

 

O společnosti Alfa šrot

 

Společnost Alfa šrot se zabývá ekologickou likvidací autovraků, výkupem kovů, motorů, akumulátorů, papíru a dalších druhotných surovin za zajímavé ceny. Odvoz kovošrotu a dalších odpadů od firem i domácností nabízírámci regionů Vysočina a Jižní Morava zcela zdarma. Navštívit je také možné přímo provozovnyDolní Rožínce a OsovéVeškerá likvidace odpadů zde probíhá podle všech pravidel a platných předpisů.

předchozí článek Všechny články další článek

TOPlist