Jak vybavit chalupu: Odolnými materiály i drobnostmi, které dají vaší chalupě styl

21.červen 2016

Chaty a chalupy jsou oblíbenými víkendovými destinacemi mnoha Čechů, stejně tak roste trend trávení letních dovolených na chalupách. Proto by neměly sloužit jako skladiště starého nábytku a nepotřebného vybavení, které již doma nemá své místo. Naopak si můžete zařídit chalupupříjemnou atmosférou, která upoutáinteriérem a bude vybavenastylověi s nevelkými náklady. I zde však platí určitá pravidla, která je třebadodržovat.

Hlavní roli hrají přírodní materiály

Víkendová stavení se často nacházejí v přírodě, proto by se měl přírodní ráz promítnouti v interiéru chalupy. Ta pak bude s okolím působitkompaktně a odliší se od domova, odkud se přijíždíme odreagovat od povinností všedních dní. Prim by měly hrát přírodní materiály, jako je dřevo, kámen, kov, bavlna nebo kůže. Atmosféru navodíitkaniny a textilie barevných odstínů, které bychom nalezli v přírodě, tedy zelená, bílá, hnědá, žlutá a oranžová, anebo doplňky s květinovým dekorem či malováním. Přírodní materiály použijte ina podlahu nebo obklady stěn a stropů. S chalupařením je spojená i patina, typická povrchová úpravanábytku, která interiéru dodá nádech venkova.

Chalupu neobývámeceloročně a nemůžemese takspolehnout napravidelné větrání či vytápění. Vybavení proto vyžaduje kvalitní ochranné ošetření povrchu, aby odolalo vlhkosti nebo plísni a neztratilo svou kvalitu a funkčnost.Vhodný je pro tyto účely nábytek z dřevotřískové laminátové desky, který je na údržbu nenáročný a v dezénu dřeva vypadá skvěle. Pokud byste se rozhodli pro dřevo, vybírejte z exotických druhůdřevin, jako je meranti nebo akát, které jsou odolné proti vlhkosti a vydrží až několik desetiletí,doporučila Petra Triščíkováz e-shopu MT nábytek, který má širokou nabídku nábytku vhodného na chalupu.

Nepodceňte výběr postele i úložných prostor

Přestože mají lidé tendenci odkládat na chalupu staré nepotřebné vybavení, myslete na to, že i tentonábytek by měl splňovat požadavky na praktičnost a pohodlí. „Některé kusy nábytku, například starší konferenční stolekči taburet,klidně vezměte z domu. Co však na chalupu nepatří, je stará proleželá postel. Pořiďte si proto novou postel s matrací, která odpovídánárokům na zdravý spánek. Ducha chalupaření doplnírustikální postele nebo postele z lamina v dezénu buku, borovice či smrku,radí Petra Triščíkováz největšího tuzemského e-shopu s nábytkem MT nábytek.

Podcenit bychom neměli ani dostatek úložných prostor. Pro víkendová stavení se hodí rustikální kombinované komody s šuplíky, které sloužípro ukládání oblečení či předmětů běžného užívání. „Vzhledem k tomu, že na chalupě nejsmekaždý den, je důležité, aby bylykomody uzavíratelné a chránilytak obsah před prachem či jiným znečištěním,“ doplňuje Triščíková.

Podle zájmu či finančních možností můžete doplnit i další nábytek, který sice již není tolik nezbytný, ale dotvoří celistvost ducha stavení. Mezi nějpatří rustikální vitríny, taburety, poličky, pohovky nebo třeba botník.Chatu či chalupu totiž můžete pomocí pár drobných prvků proměnit do jednoho z typických chalupářských stylů. Mezi ně patří například rustikální venkovský styl, který čerpá z přírody a díky kterému se budete cítit příjemně a útulně. Navíc se odlišuje od běžného moderního vybavení bytu či rodinného domu, takže si odpočinete od ruchu velkoměsta.

předchozí článek Všechny články další článek

TOPlist