Hrady CZ nabízejí každou neděli „neobjevenou“ památku. Jako první se představí Hořovice – zámek plný hraček, spojený s jedním tr

8.červenec 2014

Hudební festival Hrady CZ začíná tento pátek a umožňuje letos navštívit dvojnásobek hradů a zámků než dříve; každá zastávka festivalu kromě hlavního hradu ještě svou „neobjevenou“ památku,která na neděli připravuje program a až do konce sezony umožňujefestivalovou vstupenkou akční vstup1 + 1 zdarma. Jako první je v neděli 13. července na řadě partner hradu Točník, státní zámekHořovice –plný hraček, romantiky a jednoho tragického osudu.

Hořovický zámek vlastní rozsáhlou a rozmanitou sbírku hraček princů a princezen, ideální pro potěchu okaoddychových letních dnech. Malí šlechtici byli pomocí hraček od malička vedeniurčeným životním rolímchlapci si hráli s kartami, deskovými hrami, stavebnicemi a samozřejměvojáčky, ale měli také rozměrný model železnicefunkčními lokomotivami a soupravami a do detailů propracovanou krajinou. Děvčátka si hrála především s předměty spojenýmivařením a stolováním.

Naprostým unikátem je zámecký soubor domečků pro panenky, malých uměleckých děl, vybavených stejně, jako domy v „dospělém“ světě. Jejich součástí jsou salony, ložnice, jídelny a kuchyně, někdy i sklep, případně půda nebo další provozní místnosti, jako prádelna nebo spíž. Kamnakuchyňce jsou keramická, peřiny plněné prachovým peřím, nechybí vzácné dřevo, slonovina, sklo, porcelán. Mezi nejvzácnější kousky patří model luxusního obytného domu ze 17. století, pořízený pro dětirodu Valdštejnů.  A jak to, že se hračky dodnes dochovaly? Ve skutečnosti byly domečky určenyvystavování, děti sinimi hrát nemohly a směly se na jen dívat.

 

ZámekHořovicích však byl však celá staletí především obydlím mnoha generací a proto svědkem zajímavých lidských osudůromantických i tragických. Jeden příběh uvozuje busta ve vestibulu zámku: je to portrét kněžny Gertrudy, do níž se na pleseBonnuroce 1829 zamiloval Fridrich Vilém, mocný muž a budoucí kurfiřt. Gertruda však byla době vdaná a navíc pocházelalékárnické rodiny, měla tedy „pouze“ měšťanský původ. Postavení Fridricha Viléma ovšem bylo natolik silné, že si přes všechny překážky vymohl Gertrudin rozvod a mohl se s  oženit. Svou neurozenou manželku i společné děti pak majetkově zajistil, když koupil hořovické panství a s nímdědičný šlechtický titulpřídomkem „von Hanau“.

Tragicky naopak skončil příběh prince Tasilla, bratra posledního majitele hořovického zámku Jindřicha ze Schaumburgu. Princ Tasillo měl jednu velkou vášeňakrobatické létání. Jednoho květnového dne roku 1932 se vracel z úspěšných leteckých závodů a rozhodl se zastavit u známýchKlecanech u Prahy. Po společném obědě chtěl přátelům předvést akrobatické umění, ale při jedné figuře se dostal příliš nízko nad zem, ovládání letadla nezvládl a zřítil se. Letadlo se roztříštilo a princ přišel ve svých 31 letech o život. Bratr Jindřich se na zámku rozhodl pietně dochovat jeho pokoj včetně padákuTassilovým jménem a sedačkou i palubní deskou z princova letadla; na stěně visí kopie vrtule, jejíž originál položili na rakev s Tassilovými ostatky.

 

Na státním zámku Hořovice platí do 30. září 2014 stejně jako na dalších partnerských objektech festivalu Hrady.cz po předložení festivalové vstupenky akce 1 + 1.

Přijďte tedy objevit „neobjevené“!

 

 

 

 

Zastávky Hrady CZ a program na jejich partnerských „neobjevených“ památkách:

 

Točník 11. a 12. 7.                                         Hořovice 13. 7.
Švihov 18. a 19. 7.                                        Horšovský Týn 20. 7.

Kunětická hora 25. a 26. 7.                           Slatiňany 27. 7.
Rožmberk 1. a 2. 8.                                       Nové Hrady 3. 8.
Veveří 8. a 9. 8.                                             Kunštát 10. 8.
Hradec nad Moravicí 15. a 16. 8.                  Raduň 17. 8.

Bezděz 22. a 23. 8.                                        Zákupy 24. 8.
Bouzov 29. a 30. 8.                                       Rájec 31. 8.

 

 

Projektem „Neobjevené památky“ upozorňuje Národní památkový ústav na soubor celkem 33 jedinečných památek, které veřejnosti nabízí pestrou škálu dosud neobjevených krás a zajímavostí. Více o vybraném soubor hradů, zámků, klášterů, hradních zřícenin a sakrální architektury z Čech, Moravy i Slezska zde http://www.npu.cz/neobjevene-pamatky/

 

 

Národní památkový ústavje největší příspěvkovou organizací Ministerstva kultury ČR. Vedle své role odborné složky v procesu památkové péčeČeské republice rovněž spravuje více než sto nemovitých památek. Většinanich je veřejnosti přístupnáa z konvolutu památek přímo ve správě NPÚ je sedm zapsánoSeznamu světového dědictví UNESCO. Národní památkový ústavrámci zpřístupněných objektů pečuje také o přibližně tři čtvrtě milionu sbírkových předmětů a též o typické součásti zámeckých i hradních areálů: historické zahrady a parky. NPÚ však nespravuje pouze hrady a zámky, v jeho péči jsou i významné klášterní areály (Plasy, Kladruby u Stříbra, Sázava, Zlatá Koruna nebo Doksany), památky lidové architektury (Hamousův statek ve Zbečně, skanzeny Zubrnice, Vysočina a Příkazy) a technické památky 19. a 20. století (Důl Michal v Ostravě), které vtiskly městům a krajině nezaměnitelný ráz. Další informace jsou na www.npu.cz.

předchozí článek Všechny články další článek

TOPlist