Hrady a zámky objevované a opěvované vidělo již 19 349 lidí. To nejlepší má výstava přitom před sebou – přivítá Budyšínský rukop

19.leden 2015

Na výpravnou výstavu Hrady a zámky objevované a opěvované se za první měsíc přišlo do Jízdárny Pražského hradu podívat 19 349 návštěvníků, z toho 9201 jen do konce roku 2014. Více než 600 nejcennějších památekčeských hradůzámků pomáhají od poloviny ledna přiblížit komentované prohlídkykurátory, dětské programy pro rodiny i školy a také semináře. Zakrátko se výstava pochlubí poklademnejvzácnějšíchBudyšínským rukopisem.

 

Výstava Hrady a zámky objevované a opěvované, která v deseti blocích představuje 600 nejvýznamnějších a nejkrásnějších předmětů ze sbírek hradů a zámků, byla pro veřejnost otevřena v pátek 19. prosince a do konce roku 2014 se na ni přišlo podívat 9201 lidí. Většina jich přitom dorazila v době dovolených po Vánočních svátcích; nejvíce vstupenek, 1567, se prodalo v sobotu 27. prosince.

„Jsem ráda, že lidé výstavu Hrady a zámky objevované a opěvované tak hojně navštěvují. Dávají tím najevo, že i v zimních měsících oceňují možnost potěšit se poklady a hodnotami, které hrady a zámky ve správě Národního památkového ústavu nabízejí, a těším se, že na jaře přijedou navštívit i místa, odkud vystavené poklady pocházejí, aby je viděli v kontextu jejich přirozeného prostředí“, říká Naďa Goryczková, generální ředitelka Národního památkového ústavu.

Velký zájem návštěvníků očekávají tvůrci výstavy o víkendu 30. ledna – 1. února, kdy polovinu trvání výstavy oslaví vystavením Budyšínského rukopisu, nejstarší zachované verze Kosmovy kroniky z přelomu 12. a 13. století. Latinský text, v němž se poprvé objevuje pověst o praotci Čechovi či o kněžně Libuši, je psán na pergamenu a doplněn druhotně vloženým vyobrazením Čecha a Lecha stojících u Pražského hradu, sídla a pevnosti Čechů. Budyšínský rukopis bývá vystavován jen zřídka a možnost vidět jej na výstavě Hrady a zámky objevované a opěvované, kam jej Knihovna Národního muzea v Praze zapůjčí na celé tři dny, si řada zájemců jistě nenechá ujít.

Nejvíce lidí přichází na výstavu v sobotu, obvykle přes tisíc, v neděli asi o čtvrtinu méně. Největší klid bude mít na prohlídku exponátů ten, kdo přijde v pondělí dopoledne. Ve druhé polovině dne to však již platit nebude – v tomto čase budou probíhat komentované prohlídky s autory a kurátory výstavy, jejichž rozpis je uveden na webu www.npu.cz/hrady-objevovane/, kde je také možné si je zarezervovat.

 

Speciální programy plné zážitků a objevování krás minulosti nabízejí tvůrci výstavy i dětem. K dispozici jsou jim pracovní listy (v příloze), ale připraveny jsou také devadesátiminutové rodinné sobotní programy, během nichž děti s lektory prozkoumají vybranéčástivýstavy a společné objevípříběhy jejích exponátů. Konají sekaždou druhou sobotu (24. ledna, 14. února, 28. února a 14. března) v 11 a ve 14 hodin.

Pro školy a velké skupiny jsou na výstavě připravenyzážitkové programy na témataHledáme poklad, Kostky vyprávějte, Kovářská krása, Relikviář pro každého, Cesta do středověku, Písařská dílna, Příběh skrytý v kabinetu a Příběhy moci. Rezervovat účast je možné na adrese: http://www.npu.cz/hrady-objevovane/vzdelavaci-programy/.

Zážitek z výstavy si lze prohloubit i prohlídkou se zvukovým průvodcem (audio-guide) s literárními, básnickými a hudebními ukázkami, které dotvářejí atmosféru a přibližují návštěvníkům dobu, z níž exponáty pocházejí, i doby novější, které se těmi staršími inspirovaly.

Každé z deseti částí výstavy, zaměřených na jedno téma či období hradozámecké historie, dominuje jeden nebo dva obzvláště hodnotné a cenné exponáty. V úvodu výstavy zaujmou například monumentální dubová, železem okovaná vrata z hradu Karlštejn, jimiž ve 14. století opakovaně projížděl i císař Karel IV. V dalších částech výstavy dostávají prostor předměty, při jejichž tvorbě se mnohem více dbalo i na krásu a potěšení – například renesanční zbroj pro muže a koně, přivezená na zámek Konopiště z Itálie rodem d´Este z Modeny, nebo obdobně stará kovaná zlacená a barvená mříž studny na nádvoří zámku v Jindřichově Hradci. Vytvořili ji a kyticemi, lvíčky a pětilistými růžemi vyzdobili jindřichohradečtí mistři, zámečník Andreas a malíř Tomáš.

Exponáty, které si lze prohlédnout v části věnované kaplím, chrámům a nekropolím, dokládají na výstavě prvotřídní kvalitu středověkého uměleckého řemesla. Relikviář svatého Maura, románská schránka vytvořená na území dnešní Belgie v polovině 13. století pro uložení ostatků sv. Maura a sv. Jana Křtitele, byl po druhé světové válce ukrytý pod podlahou kaple na hradě Bečov a nalezl se až po dlouhých čtyřiceti letech. Schránky na ostatky v podobě bust sv. Václava a Vojtěcha měly historii poněkud méně dobrodružnou – v době kolem roku 1500 je nechal vyrobit král Vladislav Jagellonský jako projev úcty k českým zemským patronům a daroval je Chrámu sv. Víta na Pražském hradě.

I doby podstatně mladší období mají na výstavě zastoupení. Ze zámku v Hradci nad Moravicí pocházejí obrazy světoznámého Oskara Kokoschky namalované pro rodinu knížat Lichnovských – portrét neznámého muže a portrét Mechtildy Lichnovské, spisovatelky, která udržovala kontakty s mnoha umělci výtvarné i literární moderny. Na konci výstavy nelze přehlédnout luxusní automobil Benz, který si objednal Karel V. ze Schwarzenbergu v roce 1913 u dovozce automobilů Sichrovského z Prahy a posléze s ním i s osobním řidičem narukoval na straně rakousko-uherské armády do první světové války. Automobil válku, na rozdíl od svého majitele, přežil.

Obrázek života na hradech a zámcích doplňuje řada drobnějších předmětů, které zpříjemňovaly každodenní život šlechtických majitelů a měly za úkol pobavit a zaujmout, například maketa zámku Ploskovice z chlebového těsta.

K výstavě vyšla publikace Hrady a zámky objevované a opěvované. Průvodce výstavou, která na 140 stranách popisuje význam hradů a zámků pro dějiny českých zemí i krajinu a věnuje se jejich nejvýznamnějším pokladům, jež zasazuje do dějinného i geografického kontextu. Kromě pokladny Jízdárny Pražského hradu ji lze za 90 Kč koupit v e-shopu NPU www.npu.cz/eshop/hrady-a-zamky-objevovane-a-opevovane/a v knihkupectví a informačním centru NPÚ v Praze Na Perštýně www.npu.cz/infocentrum/, stejně jako další publikace vydávané k tématům výstavy Národním památkovým ústavem – Andělé Kratochvíle, Hrady, zámky a další památky ve správě NPÚ (v české a anglické mutaci), Průvodce po památkách(v české a anglické mutaci), Karlštejn a jeho význam v dějinách a kultuře a Relikviář sv. Maura(jako monografie v české a německé mutaci a jako CD v českém, anglickém, německém a ruském jazyce).

Výstava Hrady a zámky objevované a opěvované bude otevřena do 15. března 2015 denně včetně pondělí od 10 do 18 hodin a věříme, že

To nekrásnější z českých hradů a zámků

Vaši hrdost probudí z hlubokého spánku

 

Více informací najdete na webu http://www.npu.cz/hrady-objevovane/, aktuality lze sledovat také na Facebooku www.facebook.com/HradyazamkyOO

předchozí článek Všechny články další článek

TOPlist