Hradozámecká noc už příští sobotu! Osmdesát památek a spoustu dalších zážitků nabídne po setmění exkurze do dávných dob

22.srpen 2014

Na zámku Duchcov zase poplete ženám hlavu Casanova a na Žlebech se zasmějete s kněžnou Libuší. I další památky připravily prooslavy vrcholu sezony, jejichž organizátorem je Národní památkový ústav, velkolepý program plný postavrůzných období historie, ale i letní romantiky, svíček, ohňů, divadla a hudby.

 

Pátý ročník Hradozámecké noci již tradičně nabídne akce a prohlídky na hradech, zámcích, klášterech a dalších památkových objektech. K památkám ve správě Národního památkového ústavu (NPÚ) se i letos připojuje řada památek provozovaných jinými organizacemi, například Valdštejnský palác, který je sídlem Senátu. „Smyslem Hradozámecké noci je umožnit návštěvníkům prohlídky hradů a zámkůnezvyklou dobu po setmění a nabídnout jim neopakovatelnou atmosféru společně s řadou kulturních programů. Hradozámecká noc je také oslavou konce prázdnin a symbolickým zakončením bezstarostného léta,“ uvedl Petr Fedor, náměstek pro správu památkových objektů NPÚ.

Na státním zámku Kunštát, středověkém sídle pánů z Kunštátu, vypuknou oslavy již ve 14 hodin. Celé odpoledne bude návštěvníky bavit sled divadelních představení, šermířských soubojů a strhujících fakírských vystoupení. Vyzkoušet si mohou střelbu na dobové střelnici, za doprovodu mistra Matěje si prohlédnout katovskou dílnu nebo zažít atmosféru vojenského ležení. Znít k tomu bude dobová hudba i košilaté Boccacciovské rozprávky. Po 18. hodině program vyvrcholí: na Kunštát přijede nejvýznamnější člen rodu pánů z Kunštátu, král Jiří z Kunštátu a Poděbrad, a oficiálně celou Hradozámeckou noc zahájí. Se svou družinou se připojí k oslavám a od vladařských povinností se nechá rozptýlit turnajem, šermíři a kejklíři. Úderem půlnoci završí oslavy velká ohňová show s ohňostrojem.

            Na hradě Grabštejn se bude sobotní noc odvíjet ve znamení velké renesanční přestavby objektu. Návštěvníci budou mít možnost seznámit se jak s proměnou domu, tak si připomenout právě dobu renesance a tehdejší atmosféru. Horšovský Týn nabídne prohlídky hradní zbrojnice a částí zámku s kastelánem, návštěvu hradních sklepení sice bez průvodce, zato se svíčkou, a ochutnávku chyšského piva Jantar. Na Hrubém Rohozci se kostýmované prohlídky zámku inspirované povzdechem „jestli ono to potmě nebylo lepší“ zaměří na elektrifikaci. Hrad Křivoklát oslaví noc ve znamení magie: ve 20.30 proběhne velká kouzelnická show a každou hodinu uvidí návštěvníci kostýmované představení o slavném alchymistovi Edwardu Kellym. Sázavský klášter připravil nejen pro děti archeoden, během něhož malí i velcí například zjistí, jak naši předkové mleli mouku a jak z ní připravovali krmi. Poprvé se k Hradozámecké noci připojuje zámek Uherčice, který otevře běžně nepřístupné prostory sklepů, v nichž sídlí vzácné druhy netopýrů. Organizátoři doporučují pevné nepromokavé boty a baterky s sebou.

Večerní procházky zámkem Třeboň zavedou zájemce za Petrem Vokem a rožmberskou bílou paní, ale i za pozdějšími obyvateli zámku, Schwarzenbergy. Na zámku Krásný Dvůr v Ústeckém kraji se na divadelním představení s hudebním doprovodem seznámí diváci s problémy barokního kavalíra Jan Humprechta během selské rebelie roku 1680. Na nádvoří zámku je potěší ohňová show a v barokní zahradě možná ještě víc ochutnávka zámeckých specialit spojená s promítáním filmu Konec starých časů. Do baroka zavede zájemce i Muž se železnou maskou na zámku Březnice; dobrodružný příběh oživí noční prohlídky zámku až do půlnoci.

Na státním zámku Duchcov se návštěvníci během prohlídek Casanova v říši přízraků setkají se světově proslulým obyvatelem zdejšího sídla, vyhlášeným svůdníkem Giacomem Casanovou. Otevřeny budou i zámecké sklepy a v tamním valdštejnském sále vystoupí hudebníci a tanečníci Severočeského divadla v Ústí nad Labem. Na renesančním zámku Opočno prolomí tajemnou atmosféru nočních pokojů knížecí majordomus a doktor Emil Holub při disputaci o „exponátech mouřenínských“ a „lovu zvířeny nebezpečné“ i o hygieně 19. století a upíří hysterii, která zasáhla v 18. století rakouskou monarchii. V dávné minulosti se pak ocitne státní zámek Žleby, kde pro návštěvníky připravili večerní a noční prohlídky pod názvem Veselá historie aneb O bláznivém nápadu kněžny Libuše.

K návštěvě památek o Hradozámecké noci však láká nejen příslib zážitků z minulých časů. Noční atmosféra končícího léta prostoupená světly svíček či ohňů vybízí i k dalším prožitkům a dobrodružstvím. Státní zámek Červená Lhota bude možné spatřitpo podvečernílampionové dílně a hudbě renesance Alla breve z míst, kam se návštěvníci běžně nedostanou – z hladiny rybníka, který zámek obklopuje. Plavbu na osvětlených pramicích vystřídají vzpomínky na komořího a prvního lhoteckého kastelána Karla Schönburga a paměti Petra Schönburga. Slavnostní večer završí saxofonový koncert.

ZtemněléZahrady pod Pražským hradem bude možné projít za svitu lamp a svíček a užít si noční pohled na magickou Prahu. Program doplní ukázky historického šermu i projekce dokumentů o pražských zahradách. Na státním hradě Landštejn zpestří posezení u ohýnku krátké vstupy se scénickým čtením z Schillerových Loupežníků a na nedalekém hradě Nové Hrady bude možné ochutnat mošt i sturm (tedy částečně zkvašený mošt z hroznů vinné révy) nebo čokoládové pralinky. V klášteře Kladruby získá slovo noc úplně jiný význam – po pozorování Slunce přijde na řadu průzkum noční oblohy dalekohledy Hvězdárny a planetária Plzeň a přednáška Betlémská hvězda v klášterním kostele.

 

HLAVNÍ PROGRAM HRADOZÁMECKÉ NOCI 2014

státní zámek Kunštát

14–14.30         Hradozámecké matiné aneb zahájení Hradozámecké noci na nádvoří

14.30–15         Divadelní a šermířská společnost Gonfanon: pohádka O zakleté truhle

15–15.30         Skupina historického šermu Gard – šermířská škola pro malé i velké

15.30–16         Pilastrový sál – John Dowland: Milostné písně anglické renesance (Pavla Fendrichová – zpěv, Jindřich Macek – loutna)

16–16.30         Královský popravčí mistr Matěj: O napraveném lapkovi

16.30–17         Skupina historického šermu Přemyslovci – železní páni

17–17.30         Koncert v zámecké zahradě – Leoš Janáček: Moravská lidová poezie v písních (Pavla Fendrichová – zpěv, Jindřich Macek – loutna)

17.30–18         Divadlo Naboso: Boccacciovské rozprávky

18–19              Slavnostní zahájení Hradozámecké noci s příjezdem krále Jiřího z Kunštátu a Poděbrad s družinou

19–19.30         Divadelní a šermířská společnost Gonfanon: pohádka O zakleté truhle

19.30–20         Pilastrový sál – La brise de France (Jitka Baštová – akordeon, Jindřich Macek – loutna)

20–20.30         Královský popravčí mistr Matěj: O napraveném lapkovi

20.30–21         Pilastrový sál – Divadlo Naboso: Májový sen

21–21.30         Zámecká kaple – Giovanni Zamboni: Barokní loutnová hudba (jindřich Macek – loutna)

21.30–22         Sdružení Rytíři a lapkové z Vítku – fakírská show

22–22.30         Skupina historického šermu Přemyslovci – železní páni

23–24              Slavnostní zakončení Hradozámecké noci: divadelní a šermířská společnost Gonfanon a agentura LEV – velká ohňová show a ohňostroj

 

Po celou dobu budou na zámku Kunštát probíhat prohlídky trasy V erbu tří pruhů – páni z Kunštátu a jejich hrad, některé doprovodí šermířská vystoupení. Program doplní historická střelnice, hry pro děti, katovská dílna mistra Matěje s výkladem, ukázka vojenského ležení a občerstvení v zámecké zahradě.

 

 

Program všech zapojených objektů je na www.hradozameckanoc.cz.

předchozí článek Všechny články další článek

TOPlist