Hradozámecká noc se blíží!

5.srpen 2014

Poslední srpnová sobotní noc znamenátradičně vrchol prázdninové sezony, který Národní památkový ústav slaví nočním otevřením řady hradů a zámků s komponovanými programy, divadlem, hudbou, světelnými efekty a dalšími akcemi plnými romantiky. Letos, kdy se Hradozámecká noc uskuteční již popáté, bude jejím centrem státní zámek Kunštát, sídlo letošního Roku pánů z Kunštátu. Lidé však mohou přijít oslavovat na dalších třiasedmdesát hradů a zámků.

 

Oslavy na státním zámku Kunštát vypuknou již ve 14 hodin; celé odpoledne pak bude návštěvníky bavit sled divadelních představení, šermířských soubojů a strhujících fakírských vystoupení. Kromě toho bude možné vyzkoušet si střelbu na dobové střelnici, prohlédnout si za doprovodu mistra Matěje katovskou dílnu a zažít atmosféru ve vojenském ležení. Znít k tomu bude dobová hudba i košilaté Boccacciovské rozprávky. Po 18. hodině přijede na Kunštát král Jiří z Kunštátu a Poděbrad se svou družinou; k oslavám se připojí a nechají se rozptýlit turnajem, šermíři, kejklíři a úderem půlnoci velkou ohňovou show a ohňostrojem.

Nejen Kunštát však bude o Hradozámecké noci žít; dalších sedmdesát tři památek spravovaných NPÚ chystá pro své návštěvníky neobvyklé zážitky. Na státním hradě Grabštejnmohou lidé vyrazit S Jiřím Mehlem ze Střelic renesanci vstříc; tamní Hradozámecká noc bude totiž ve znamení velké renesanční přestavby, jíž zámek na prahu novověku prošel.Státní zámek Litomyšl zase věnuje Hradozámeckou noc svému překrásnému baroknímu divadlu: vrátí se do roku 1798, kdy zde Waldsteinové připravovali premiéru hry Milenec a sok v jedné osobě. Celý zámek tak ovládnou přípravy a zkoušky, na něž bude přísně dohlížet hraběnka Marie Františka z Hohenfeldu, které se pranic nelíbí rozhazování jejího manžela. Na Hrubém Rohozci se návštěvníci při kostýmovaných nočních prohlídkách zámku nazvaných Budiž světlo! zamyslí nad tím, „jestli ono to potmě nebylo lepší“... Nejkrásnějšími interiéry zámku Konopiště i jeho tajemnými zákoutími provedou návštěvníky o Hradozámecké noci kostýmovaní průvodci a k věcem mezi nebem a zemí je přivedou v temných stěnách státního hradu Křivoklát při setkání s mystickým iluzionistou a jeho velkolepou show a při objevování tajemství alchymisty Edwarda Kellyho. Nebe ze zcela jiného úhlu spatří lidé v klášteře Kladruby, kde se budou dalekohledy z Hvězdárny a planetária Plzeň dívat na denní i noční oblohu a v kostele Nanebevzetí Panny Mariese dozvědí více o betlémské hvězdě.

Místo, kde by svou Hradozámeckou noc strávili nejraději, si lidé mohou vybíratna www.hradozameckanoc.cznebo na webových stránkách zapojených hradů a zámků (jejich seznam je v příloze). Podrobnější přehled akcí na jednotlivých objektech pošleme v další tiskové zprávě věnované Hradozámecké noci ve druhé polovině srpna.

 

Národní památkový ústavje největší příspěvkovou organizací Ministerstva kultury ČR. Vedle své role odborné složky v procesu památkové péče v České republice rovněž spravuje více než sto nemovitých památek. Většina z nich je veřejnosti přístupnáa z konvolutu památek přímo ve správě NPÚ je sedm zapsáno v Seznamu světového dědictví UNESCO. Národní památkový ústav v rámci zpřístupněných objektů pečuje také o přibližně tři čtvrtě milionu sbírkových předmětů a též o typické součásti zámeckých i hradních areálů: historické zahrady a parky. NPÚ však nespravuje pouze hrady a zámky, v jeho péči jsou i významné klášterní areály (Plasy, Kladruby u Stříbra, Sázava, Zlatá Koruna nebo Doksany), památky lidové architektury (Hamousův statek ve Zbečně, skanzeny Zubrnice, Vysočina a Příkazy) a technické památky 19. a 20. století (Důl Michal v Ostravě), které vtiskly městům a krajině nezaměnitelný ráz. Další informace jsou na www.npu.cz.

Příloha: Seznam památek zapojených do Hradozámecké noci 2014:

1.       Bečov nad Teplou

2.       Benešov nad Ploučnicí

3.       Bouzov

4.       Broumov

5.       Bruntál

6.       Březnice

7.       Bučovice

8.       Cimburk u Koryčan

9.       Častolovice

10.   Červená Lhota

11.   Červený Hrádek u Jirkova

12.   Český Šternberk

13.   Dačice

14.   Duchcov

15.   Frýdlant

16.   Grabštejn

17.   Hazmburk

18.   Horšovský Týn

19.   Hradec nad Moravicí

20.   Hrubý Rohozec

21.   Chvalský zámek

22.   Janův hrad

23.   Jezeří

24.   Karlova Koruna

25.   Karlštejn

26.   Kladruby

27.   Konopiště

28.   Kost

29.   Krakovec

30.   Krásný Dvůr

31.   Kratochvíle

32.   Křivoklát

33.   Kunětická hora

34.   Kunín

35.   Kunštát

36.   Kynžvart

37.   Landštejn

38.   Libochovice

39.   Litomyšl

40.   Loučeň

41.   Lysice

42.   Manětín

43.   Mnichovo Hradiště

44.   Mníšek pod Brdy

45.   Náměšť nad Oslavou

46.   Nelahozeves

47.   Nové Hrady

48.   Nový zámek Kostelec nad Orlicí

49.   Nový zámek u Lanškrouna

50.   Opočno

51.   Orlík nad Humpolcem

52.   Ploskovice

53.   Rabí

54.   Radim

55.   Rosice

56.   Roštejn

57.   Rožmberk

58.   Sázava

59.   Slatiňany

60.   Sovinec

61.   Staré Hrady

62.   Šternberk

63.   Švihov

64.   Točník

65.   Uherčice

66.   Valdštejnský palác

67.   Velhartice

68.   Velké Březno

69.   Velké Losiny

70.   Vizovice

71.   Zahrady pod Pražským hradem

72.   Zlatá Koruna

73.   Zruč nad Sázavou

74.   Žleby

předchozí článek Všechny články další článek

TOPlist