Dovolená s dětmi v přírodě? Bez experimentů a s kvalitním vybavením

7.červenec 2015

Letní prázdniny a období dovolených právě odstartovaly a řadanás se nemůže dočkat, až odjede pryčměsta a daleko od každodenních starostí se nadechne čerstvého vzduchu někdepřírodě. Jak ale absolvovat spokojený pobyt mimo civilizacimalými ratolestmi? V následujícím článku jsme pro vás připravili několik tipů, díky kterým se stanování a trampovánímalými dětmi stane nezapomenutelným a především bezproblémovým zážitkem.

1. Vyberte vhodné místo: s dětmi se nevyplatí experimentovat

Ačkoliv se může zdát, že nocování v přírodě je vhodné především pro odolné jedince, v dnešní době to již neplatí univerzálně. Pokud chcete dovolenoupřírodě trávit společně se svými ratolestmi, dbejte pouze zvýšené bezpečnosti a pohodlí. Využijte oplocených areálů kempů, které zpravidla disponují také vybaveným sociálním zařízením, pitnou vodou či elektrickou přípojkou. Kromě klasického stanování je možné se ubytovatchatkách nebo zděných budovách, popřípadě ve svém vlastním stanu či karavanu. Některé kempy nabízejí také pronájem karavanů místních. Průměrný poplatek za osobu a den se v tuzemských kempech pohybuje okolo 67 korun, za děti zaplatíteprůměru 44 korun

2. Dbejte na adekvátní vybavení a dopřejte si kvalitní spánek

Kvalitní spánek a odpočinek je základem spokojeně strávené dovolené nejen pro děti, ale i pro jejich rodiče. Nezapomínejte proto přibalit kvalitní karimatky a spacáky, stejně tak jako zvážit koupi vhodného stanu adekvátní velikosti. Na českém trhu jsou aktuálně dostupné různé varianty stanů dle charakteru využití. „Pokud pořizujete stan na pěší túrubudete jej převážně nosit na zádech, dejte raději přednost odlehčeným variantám pro jednudvě osoby. Tyto stany vás vyjdouprůměru na 4 376 korun. Počítejte všaktím, že ultralehké stany nemusí tolik vydržet. V případě, že se chystáte na rodinný výlet a stan dáte do auta, tak vás váha nemusí zajímat a zaměřte se spíše na snadnou manipulaci,“ podotýkávýběru stanů Michal Ježek ze společnosti Karsa Technologies, která nabízí e-shopům nástroj Karsa Monitor pro analýzu cen produktů. Podle údajů Karsa Monitoru činí průměrná cena stanu pro čtyři osoby v e-shopech 6 056 . Stan pro šest osob pakprůměru vyjde na 9 200 .

3. Do kufru patří také vhodné hračky a pomůcky do vody

Aby se i mimo svůj pokoj děti cítily co nejvíce jako doma, nezapomeňte jim přibalit jejich oblíbené hračky. Chybět by neměli nejmilejší plyšáci či talismany, je však dobré myslet také na zábavu ve volném prostoru. Děti se mohoupřírodě zabavit míčovými hrami, mohou využít pálkybalonky, ty větší ocení zase rakety na badminton nebo líný tenis. Existuje dokonce i plastová verze koulí na pétanque, které jsou naplněny vodou a jsou tak pro děti mnohem bezpečnější než originální kovový set. Pokud sisebou na dovolenou berete kola, nezapomínejte, že zejménapřírodě je nutná bezpečnost. Malí pasažéři, kteří ještě nejezdí sami, by měli být na jízdním kole především dobře a bezpečně usazeni.„Jednou z důležitých věcí je velkoplošná ochrana před paprsky kola, která je upevněna přímo na dětské sedačce a zabraňuje tak tomu, aby se nohy dítěte dostaly do paprsků kola,“ upřesňuje Lukáš Fiala z internetového obchodu Funbaby.cz, který v tuzemsku nabízí široký sortiment kojeneckého a dětského zboží.

Kromě hraček je na dovolenou do přírody vhodné dětem přibalit různé pomůcky, zejména ty vodní, které děti využijí v blízkosti rybníků a jezer. „Nafukovací kruhy, lehátka a rukávky patří mezi dlouhodobě oblíbené stálice. Pro rodiče těch nejmenších jsou ideální plenkové plavky, které jsou znovu použitelné a tím pádem šetrné i k životnímu prostředí,“ doporučuje Lukáš Fiala.

4. Jídlo a nápoje skladujte správným způsobem

Klíčem k příjemně strávenému výletu je bezesporu svačina podaná ve správný čas a na správném místě. Vzhledem k tomu, že stravovací zařízení na cestách většinou nenabízejí zdravé pokrmy, proto je nutné si jídlo a nápoje přibalit s sebou. Mimo pohodlí domova se pokrmy připravují i skladují obtížněji. Rozteklá čokoláda v batohu může nadělat pěknou spoušť, proto dětem přibalte raději než čokoládové pamlsky, sušenky, müsli tyčinky či sušené ovoce, které jsou velmi praktické na přepravu. Klasické uzavíratelné plastové krabičky umožňují uchovávat třeba nakrájené ovoce či zeleninu. Pokud s sebou na dovolenou navíc přibalíte správné suroviny, můžete snadno připravit i jednoduchá jídla na cesty, jako například těstovinový salát či rizoto.

V letním období je však nutno dbát především na pravidelný pitný režim. Ať už se jedná o kratší výlet nebo dlouhou túru, v horkém letním počasí často musíme čelit problémům s teplotou oblíbených nápojů. „Speciální termoobaly z neoprenu s vysokou termoizolační účinností izolují láhev po celou dobu užívání bez nutnosti vyjmutí z obalu. Zachování teploty studených nápojů prodlužuje až o čtyři hodiny a zároveň láhev chrání proti rozbití či poškození,“ vysvětluje Lukáš Fiala z e-shopuFunbaby.cz.

předchozí článek Všechny články další článek

TOPlist