Až 40 % kožních problémů způsobuje suchá pokožka, dopřejme tělu vitamín E a olivový olej

27.březen 2015

Lidská kůže je svou rozlohou 1,6 až 1,8 m² největší orgán lidského těla. Pro člověka kromě ochranné a termoregulační funkce i význam vylučovací či estetický. Vzhledemtěmto rozmanitým funkcím vyžaduje pokožka nejen náležitou péči zvenku, ale i výživu zevnitř. zimních měsících se naše kůže vyrovnávalanepříznivým počasím, proto je přesušená, nepříjemně pne, svědí, objevují se na vyrážky a praskají žilky. S příchodem jara tak volá po celkové regeneraci. Dopřejte pestrou výživudostatkem vitamínůvyberte vhodnou hydrataci.

Suchá kůže vlivna 40 % kožních problémů

zimním období působí nepříznivě velmi nízké venkovní teploty, které se střídají se suchým vzduchem ve vyhřáté místnosti. Také vítr či UV zářeníhorských oblastech zvyšují suchost pokožky. Následně se objevují pocity pnutí či táhnutí a šupinatost. Přitom naše kůže působí jako bariéra mezi vnějšímvnitřním prostředím. Pokud je oslabená, zvyšuje se riziko vniknutí škodlivých látek a mikroorganismů do těla. Suchá pokožka tak bohužel až v 40 % případů ovlivňuje vznik různých kožních problémů. Dbejme proto o svou pokožku a dopřejme dostatečnou péči. Jarní období je pro její regeneraci ideální čas.

Vitamín E chrání pokožku před poškozením

Kůže potřebuje dostatek širokého komplexu vitamínů, aminokyselin i minerálů. Nutná jsou též vlhkostvláčnost pokožky, kterých docílíme dostatečným množstvím tekutin i konzumací ovoce a zeleniny. „Pro pokožku je nejvýznamnější vitamín E, který zlepšuje její strukturu a pomáhá zbavit se různých kožních problémů. Důležitá je i jeho schopnost pomáhat zvládnout kožní záněty a hojit rány,“ objasňuje Klára Minczinger ze společnosti Generica. Vitamín E se ve vyšší míře vyskytuje napříkladobilných klíčcích, rostlinných olejích nebosóji. Přidává se také do emulzí, které mají schopnost uzdravovat poškozenou kůži. Zvýšenou pozornost bychom ale měli věnovat původu vitamínu. Jednoznačnou přednost by měl dostat přírodní vitamín E, který se získávárostlinných olejů. Oproti tomu syntetickému se vstřebává stoprocentně a je účinnější.

Olivový olej a ramnopolysacharidy bojují se suchou a podrážděnou kůží

Důležitým prvkem péče o pokožku je samozřejmě i ta vykonávaná zvenku. Suchá a citlivá kůže může být ovšem i následek genetických faktorů, které bohužel neovlivníme. Negativní vliv představujenadměrné používání některých mycích prostředků, které pokožku ochuzují o cenné lipidy, anebo umělá vlákna oblečení, která mohou pokožku podráždit. „Vhodnou volbou jsou dermální emulzeobsahem aktivních látek, které snižují podráždění, zánět i svědění pokožky. Je vhodné kombinovat osvědčené oleje, jako je olivový olej, s moderními látkami, například ramnopolysacharidy, které snižují zánět kůže a chrání pokožku před bakteriemi,“ dodává Klára Minczinger. Ramnopolysacharidy jsou složenycukrů, především rhamnózy, které mají schopnost se včlenit do přirozeného ekosystému kůže a představují tím obrannou bariéru proti bakteriím. Díky nim můžeme vyřešit záněty, zarudnutídalší kožní problémy.

UV záření nepodceňujte ani na začátku jara

zimním období jsme se dlouho potýkali s nižší intenzitou slunečního svitu, ve kterém se vyskytovalo i méně škodlivého UV záření. Naše pokožka je z toho důvodu nyní citlivější na první sluneční paprsky a hrozí riziko spálení. Zvlášť opatrní by měli být lidé s přirozeně světlou pokožkou, která tendenci se velmi rychle spálit. Na dostatečnou péči by se měli zaměřit také lidé s větším množstvím mateřských znamének. Těm hrozí při opakovaném spálení několikanásobně vyšší riziko vzniku rakoviny kůže, než je tomu u lidí s tmavší pletí. Hlavní zásadou je proto užívat ochranných prostředků s UV faktorem a hlídat si přiměřený pobyt na slunci i při jarních procházkách nebo práci na zahradě. V případě, že se na slunci spálíme, použijeme lehké tělové mléko nebo pěnu s obsahem Panthenolu,které pokožku hydratuje a podpoří její přirozenou regeneraci.

předchozí článek Všechny články další článek

TOPlist