Ani špičkové zabezpečení všechna auta neochrání. Na zloděje vyzraje systém, který vůz najde i po krádeži

22.listopad 2016

Vybavení a technologie automobilů jdou dopředu mílovými krokydotykové obrazovky, parkovací systémy a bezklíčové startování, to vše již dnes patříběžným standardům. Inovace výrobců však sledují vedle zákazníků též zloději aut. Ty tam jsou sice doby, kdy jim ke krádeži stačil obyčejný šroubovák, případyposlední doby ale ukazují, že sázet jen na samotné zabezpečení se majitelům může pěkně prodražit. Zloděje však mohou „převézt“ tím, že vůz vybaví systémem, který auto najde poté, co je někdo ukradne.

 

Dostat se do zamčeného auta, překonat imobilizér, nastartovat a odjet, to je pro dnešní zloděje, kteří využívají pokročilou techniku, v podstatě hračka. Novinky poslední doby, jakými je například bezklíčové odemykání a startování, jim v tom paradoxně ještě dokonce nahrávají. Zloději vybavenému notebookem stačí „přečíst“ kód vašeho přístroje a může v podstatě rovnou odjet. Auta se navíc ztrácejí i tak, že je někdo jednoduše odtáhne. Otevíráním a startováním se tedy vlastně zloděj nemusí vůbec zdržovat.

I když se překonat, zabezpečení nepodceňte

To, že se zloději umí dostat prakticky do každého auta, samozřejmě neznamená, že je zabezpečeníničemu. Jakákoliv překážka, která případného zločince zdrží, nebo dokonce odradí, se počítá. Vedle moderní elektronické ochrany vozů, jež je dneszpravidlazákladní výbavě, se vyplatí pořídit si například mechanické zabezpečenípodobě zámku řadicí páky nebo volantu. Oblíbené je i pískování skel, na které se zpravidla umístí takzvaný VIN kód. Zloději tím sice nevznikne překážka na cestě do vozu, klesá však pro něj jeho cena – pro legalizaci vozu by totiž musel všechna takto označená skla za nemalé peníze vyměnit. Dobře zabezpečené auto navíc znamená, že majitel dostane při sjednávání pojistky slevu.

Systém, který najde auto po krádeži

Kvalitní zabezpečení může zloděje odradit a zdržet jej, ale nikdy se na nedá na sto procent spolehnout. Majitelům se proto vyplatí vybavit svůj vůz i prostředkem, který umožní auto najít i poté, co je někdo fakticky odcizí. „Základním prvkem takzvaného pokrádežového vyhledávacího systému je miniaturní jednotka, která se nainstaluje do vozidla tak, aby ji případný zloděj mohl jen těžko najítvyjmout. Jednotka je napojená na privátní rádiovou síť, jež je odolná proti jakémukoliv rušení, a je tak možnépodstatě neustále sledovat, kde se auto pohybuje,“ popisuje Petr Rybníček, specialista na zabezpečení a vyhledávání vozidel systémem SHERLOG. Tato zařízení se dělí na pasivní, nebo aktivní.

Pasivní versus aktivní zařízení

Jak již bylo zmíněno, majitelé vozů mají na výběr, zda svůj vůz vybaví pasivním, nebo aktivním zařízením pro pokrádežové vyhledávání. V případě, že zvolili první variantu a zjistili, že jim vůz někdo odcizil, je na nich, aby krádež ohlásili svému klientskému centru. To po ohlášení vůz najde a v součinnostipoliciíněmu vyšle svůj vlastní tým. V případě aktivního zařízení je situace ještě jednodušší. „Majitel vozu, který je chráněn aktivním zařízením, má k dispozici čip, díky němuž systém pozná, že se jedná o oprávněného uživatele. Při neautorizovaném pohybu vozutedy bez čipu – je ihned automaticky informováno klientské centrum, které následně kontaktuje majitele. Pokud se potvrdí, že jde o krádež, nastupuje opět dálkové vyhledání vozidla,“ vysvětluje rozdíl Petr Rybníčektím, že statistiky dohledání a navrácení odcizeného vozidla tímto systémem činí dlouhodobě více než 98 %.

Monitoring pohybu auta

Vedle samotného faktu, že auto vybavené pokrádežovým vyhledávacím systémem je daleko lépe chráněné, plynou z jeho využívání i další výhody. Ty ocení například podnikatelé, kteří chtějí mít přehled o svém vozovém parku. Mohou si totiž objednat též monitoring pohybu vozidla a mít tak přehled o tom, kde se auto pohybuje, kolik ujelo kilometrů, jakou má spotřebu a další informace. To je ideální nejen pro kontrolu vlastních zaměstnanců, ale také pro detailní vedení knihy jízd.

předchozí článek Všechny články další článek

TOPlist