4 rady pro štíhlejší Vánoce: Proti mlsné zkuste chrom

10.prosinec 2014

Advent a blížící se Vánoce představují hrozbu pro štíhlé tělo. Cukroví, smažená jídla, rodinné návštěvyvydatným pohoštěním a televizní pohádky mohou být zaručenou cestou, jak přibrat na váze během několika dní. V tomto článku jsme pro vás připravili několik tipů, jak se vánočnímu tloustnutí vyhnout.

Na obžerství se vyzbrojte předem

Příprava na samotné Vánoce začíná již během adventu. V rámci této přípravy se však nejedná pouze o uklízení domova, napečení cukroví a shánění dárků. Na vánoční svátky byste měli připravit především svoje tělo. Ideální je pravidelně doplňovat látky, které pomáhají zbavit organismus nebezpečných toxinů. „Kvůli zanesení těla toxiny může dojít k zadržování vodytěle. Tělo, které zadržuje vodu, vypadá často opuchlejší a tedy i tlustější. Toxiny mohou zároveň za to, že máte větší chuť na sladká či smažená jídla,“ vysvětluje Klára Minczinger, produktová manažerka společnosti Generica. „Pro zbavení se těchto nežádoucích látek je ideální očistit játra a posílit střevní mikroflóru. K detoxikaci jater pomůže výtažekostropestřce mariánského, zvaný silymarin. Na zlepšení střevní mikroflóry pak můžete zkusit doplnit bakterie Lactobacillus plantarum. Ideální jsoutakové formě, která zaručí jejich odolnost proti žaludečním kyselinám,“ radí Minczinger.

Romantikazasněžené krajině

Fyzické aktivity se během Vánoc ve spoustě domácností smrsknou na ozdobení stromečku a občasnou pochůzku do kuchyně pro něco dobréhozakousnutí. Přitom právě během vánočního období byste měli pohybu věnovat velkou pozornost. Nemusí se ale jednat o žádný vrcholový sport. Stačí každodenní, alespoň třicetiminutová procházka. Pokud se vám podaří ji do svého programu zařadit hned ráno, můžete si být jistí, že jste svoje tělo dobře nastartovali na celý den. Na pravidelný pohyb během Vánoc by neměly zapomínat především ženy. Ty totiž podle statistik obecně sportují výrazně méně než muži. Obzvláště mezi 45. a 59. rokem si více než 50 % žen nenajde na sport čas, zatímco u mužů je to pouze 30 %.

Když kapr neplave v oleji

Štědrovečerní večeře je jednímnejdůležitějších bodů celých Vánoc, a to i z hlediska udržení váhy. Tradiční štědrovečerní chod je naštěstí možné do značné míry odlehčit. Například do bramborového salátu můžete místo majonézy dát jogurt. Pokudsalátu navíc zvýšíte podíl zeleniny na úkor vajíček, chybu rozhodně neuděláte. Obvyklý kapr je samozřejmě vynikající volba. Nicméně pokud jej usmažíte v moři oleje, stane se z nějpodstatě časovaná kalorická bomba. Tyto Vánoce zkuste kapra raději upéct, třeba se zeleninou. Pokud se nechcete vzdát smažení, pořiďte si zavčasu takovou pánev, která nevyžaduje velké množství tuku.

Co včelí úl, to sklenice vody

Co by byly Vánoce bez cukroví a čokolády. V ideálním případě byste se jim pro udržení váhy měli vyhnout, nebo je alespoň nahradit ovocem či zeleninou. Pokušení však bývá silné. Proto se pokuste dodržet alespoň následující rady. Pokud nepečete dietní cukroví, neměli byste za den sníst více než 4 kousky. Před každým z nich vypijte sklenici vody. Tento rituál vám pomůže zaplnit žaludek a nespořádat tak víc sladkého. „V případě, že nemůžete odolat čokoládě, sáhněte po té s vyšším obsahem kakaa. Obvykle totiž obsahuje mnohem méně cukru i tuku. Pokud vás tak říkajíc honí mlsná, zbystřete. Hladina cukru ve vaší krvi není vyrovnaná, proto si vaše tělo žádá zvýšený přísun sladkostí. Tehdy je dobré zařadit do jídelníčku chrom, který přispívá k udržení normální hladiny cukru v krvi,“ říká Klára Minczinger ze společnosti Generica, která pro pravidelný denní přísun chromu doporučuje například šumivé tablety.

předchozí článek Všechny články další článek

TOPlist