Zámek v Topoľčiankách

14.srpen 2018

Topľčiankách stál nejdříve gotický vodní hrad, který byl později přestavěn na renesanční pevnost. Dnes zde stojí jedennejkrásnějších zámků na Slovensku. Zámekprvní poloviny 19. století je pěknou klasicistní stavbou, s velkou dominantní kopulí, který na návštěvníky působí vskutku velkolepě.

Do první světové války byl využíván jako letní sídlo Habsburků, v letech 1923 – 1950 byl letní rezidencí československých prezidentů. Zámek si velmi oblíbil prezident T. G. Masaryk, který zde trávil dovolené se svou dcerou Alicí. Na zámku si můžete prohlédnout zámeckou knihovnu, historický nábytek, obrazy sbírku keramiky a porcelánu.

Čtěte také:

- Zámek Betliar

- Oravský hrad

V zámeckém anglickém parku se vzácnými dřevinami stojí lovecký zámeček. K parku přiléhá obora, v níž žijí jeleni, daňci, mufloni a divočáci. V okolí nedaleké hájovny žije stádo zubra evropského dovezeného z Polska.

V obci Topoľčianky stojí poutní barokní kostel sv. Kateřiny. Jsou zde taky známé Vinařské závody vyrábějící vína pod ochrannou značkou Chateau. V obci se nachází taky Národní hřebčín a o zdejším hřebčíně a chovu koní se dozvíte ve zdejším Hipologickém muzeu. V Topoľčiankách najdete taky Národopisné muzeum s historickými předměty z každodenního života venkovských obyvatel z počátku 20. století.

Autor: Šťastní senioři.cz

předchozí článek Všechny články

TOPlist