Vratislav

7.duben 2017

Vratislav, ležící na řece Odřejižním Polsku, není jen tak lecjaké město. Vratislav totiž bývala hlavním městem historické země Slezska a Slezsko, to je taky kus české historie.

V první polovině 14. století bylo totiž připojeno k zemím Koruny české a součástí Českého státu a později Habsburské monarchie bylo více než 400 let, než o jeho podstatnou část přišla císařovna Marie Terezie ve Slezských válkách.

Nejstarší osídlení města pochází z 10. století na Tumském ostrově. Dnes tam stojí nádherná gotická katedrála sv. Jana Křtitele, která je zdobena mnoha uměleckými díly. Katedrála má dvě věže a v jedné z nich senachází vyhlídková terasa, ze které je pěkný pohled na město. Zajímavými stavbami jsou taky kostely sv. Kříže a sv. Izdiho. Nejstarším kostelem ve městě je románský kostel sv. Jiljí.

Čtěte také: 

- Toruň

- Krakov

- Varšava

Na velkém náměstí stojí gotická radnice, znalci považována za jednu z nejkrásnějších radnic v Evropě.  Stará radnice je sídlem Historického muzea a Muzea medailérského umění.  Náměstí je lemováno krásnými měšťanskými domy. V Národním muzeu, na ulici Varšavských Povstalců je umístěna zajímavá sbírka obrazů, slezského umění, umělecké keramiky a skla.

Budova zdejší univerzity je největší barokní stavbou ve městě. Veřejnosti přístupná je Leopoldinská aula s bohatou barokní dekorací. V 19. století na zdejší univerzitě působil i významný český vědec J. E. Purkyně.

Na Purkyněho ulici najdete zdejší velkou turistickou zajímavost – Raclawické panoráma. Je to veliké plátno polských malířů, znázorňující vítěznou bitvu polských vojsk s ruskou armádou v roce 1794.

Autor: redakce Šťastní senioři.cz

předchozí článek Všechny články další článek

TOPlist