Vídeňský les

24.srpen 2016

Vídeňský les leží západně od rakouské metropole Vídně. Je to půvabná krajina zalesněných, zaoblených pahorků, která je protkána sítí stezek pro pěší a cyklisty. Vídeňský les plochu 1250 kilometrů čtverečních a najdete zde mnoho malebných měst a městeček. se zmíním alespoň o třechnich.

Město Klosterneuburg leží jen několik kilometrů severozápadně od Vídně. Ve městě byla již ve 12. století postavena císařská falc a o něco později románský kostel Stift Klosterneburg. Kostel je součástí augustiánského kláštera a v současné době barokní podobu. Zachovala se zde však původní hřbitovní kaple markraběte Leopolda III., ve které se nachází chlouba města, Verdunský oltářroku 1181. Vzácný oltář zhotovil zlatník a emailový mistr MikulášVerdunu. Oltář 45 zlacených a emailových políčekbiblickými výjevy. V bývalé císařské rezidenci sídlo muzeumpěknou sbírkou gotických a barokních soch a obrazů. Je zde taky umístěna Esslova sbírka současného umění, která je zaměřena na moderní rakouské umění.

Městečko Tulln ležící na pravém břehu řeky Dunaje má dlouhou historii. V minulosti bylo římským táborem Comagena. Zachovala se zde římská věž ze 3. století, která bývá považována za nejstarší stavbu v Rakousku a římský milník. Ve městě najdete taky Egon-Schiele – Muzeum, ve kterém jsou obrazy zdejšího slavného rodáka, Egona Schieleho, jednoho z předních malířů z přelomu 19. a 20. století. Původně románský kostel sv. Štěpána byl barokně upraven a v jeho blízkosti stojí historická márnice z 13. století s hřbitovní kaplí Tří moudrých mužů, která je největší a nejznámější kaplí v Rakousku. Je vystavěna v románském a gotickém slohu, vyniká bohatě zdobeným portálem a středověkými nástěnnými malbami. Ve městě se taky částečné zachovalo původní středověké městské opevnění.

Na východních svazích Vídeňského lesa se rozkládá velmi oblíbené lázeňské město Baden bei Wien.  Zdejší horké sirné prameny si oblíbili již Římané a velmi si je pochvaloval taky římský císař Marcus Aurelius.

V současné době zde vyvěrá patnáct horkých léčivých pramenů a v letním období si v sirné termální vodě můžete zaplavat v půvabných secesních lázních pod širým nebem. Ve Vídeňském lese je taky mnoho vinařských obcí s vinnými sklípky a restauracemi. Vídeňský les by měli navštívit všichni milovníci lahodného vína, historických a uměleckých skvostů a krásné přírody.

Autor: redakce Šťastní senioři.cz

předchozí článek Všechny články další článek

TOPlist