Trenčín

15.březen 2017

Město Trenčín, na břehu řeky Váhu, patří mezi nejstarší osídlení ve střední Evropě. Na hradní skále je římský nápisdoby takzvané markomanské válkyroku 179 n.l. a je to první písemná zmínka o osadě Laugaricio a přítomnosti 855 vojáků II. římské legie na území dnešního města. Římský nápis je možno viděthotelu Tatra.

Na této hradní skále je rovněž vytesán reliéf Jana Jiskry z Brandýsa z roku 1921. Dominantou města a celého Pováží je Trenčianský hrad, který patří k nejkrásnějším hradům na Slovensku. Byl postaven v 11. století na místě velkomoravského hradiště jako královský strážní hrad a později se stal župním hradem.  Na přelomu 13. a 14. století v něm sídlil významný šlechtic Matúš Čák Trenčianský, kterého nazývali „pánem Váhu a Tater.“

V roce 1790 hrad vyhořel a byl opuštěn. Trenčianský hrad prochází již od roku 1995 důkladnou rekonstrukcí. Jeho areál tvoří výrazná Matúšova věž a soubor paláců – Matúšův, Ludvíkův, Barbořin a Zápoľských. Trenčianský hrad má mohutný systém opevnění a dolní část hradu chrání Dělová bašta. Na hradním nádvoří je 80 m hluboká hradní studně, k níž se váže pověst o Omarovi a Fatimě.  Na hradě je umístěna část sbírek Trenčianského muzea. V Ludvíkově paláci je expozice starých chladných a palných zbraní a v paláci Zápoľských se nachází galerie obrazů šlechtického rodu Illeshazyů. Barbořin palác a Dělová bašta slouží jako prostory pro příležitostné výstavy.

Čtěte také

- Bratislava – Staré Město

- Bratislava, stručná historie

Farní kostel Narození Panny Marie je postaven na svahu mezi hradem a městem. Původně gotický kostel byl později renesančně a barokně upraven. Farními schody, které byly součástí městského opevnění, se z města dostanete ke kostelu Narození Panny Marie a pak dále k hradu, nebo do oblíbeného lesoparku Březina.

Na Mírovém náměstí stojí barokní piaristický kostel sv. Františka Xaverského s klášterem. Kostel i klášter mají velmi pěknou barokní výzdobu. Klášter je sídlem galerie M. A. Bazovského se stálou expozicí tohoto slovenského malíře a expozicí výtvarných umělců trenčianského regionu.

V bývalém barokním župním domě má sídlo Trenčianské muzeum s expozicemi z dějin města, archeologie, národopisu a z dějin Přírodovědného spolku Trenčianské župy. Na tomto náměstí najdete taky barokní morový sloup a Židovskou synagogu, která slouží jako sezónní výstavní síň. Dolní městská brána je renesanční městská věž, která uzavírá Mírové náměstí. Na Mírové náměstí navazuje Štúrovo náměstí. Při rekonstrukci Štúrova náměstí v roce 1998 zde byla postavena studna osazena vodníkem Valentinem, čímž vznikl novodobý symbol města Trenčína.

Autor: redakce Šťastni senioři.cz

předchozí článek Všechny články další článek

TOPlist