Trenčianské Teplice

5.září 2014

Trenčianské Teplice, toto světoznámé slovenské lázeňské město, leží na úpatí Strážovských vrchůúdolí řeky Tepličky. Tyto lázně při sádrovosirných pramenech jsou doloženy jižroce 1379 a koncem 16. století jsou připomínány jako nejvýznamnější lázněUhersku.

K velkému rozvoji lázní dochází v 19. století a koncem tohoto století byla postavena nejzajímavější budova ve městě – Turecké lázně Hamman podle projektu Františka Schmoranze, ředitele umělecko – průmyslové škole v Praze. Je to historizující orientální kupolovitá stavba s barevně řešenými fasádami a stylovým vnitřním halovým prostorem a galeriemi v maurském slohu.

Turecké lázně Hamman jsou dodnes chráněným objektem. V lázních stojí rovněž kostel sv. Štěpána Krále taky z konce 19. století. Lázně s krásnou přírodní scenérií navštěvuje mnoho turistů. V lázních se koná největší slovenský filmový festival. Na Mostě slávy jsou připevněny tabulky s významnými festivalovými hosty, svoji tabulku zde mají například Sophie Lorenová, Gina Lolobrigida nebo Franco Nero.

Ve městě se nachází krásný lázeňský park v anglickém stylu s hustou sítí upravených lesoparkových cestiček a labutí jezero. Je zde taky přírodní termální koupaliště Zelená žába v pěkné lesnaté krajině.

Autor: Šťastní senioři.cz

předchozí článek Všechny články další článek

TOPlist