Tokajské víno

9.květen 2016

foto redakce Šťastní senioři.cz

O Tokajském vínu se tvrdí, že je „králem vín a vínem králů.“ Toto víno nesmí chybět na stolech mnoha evropských panovníků. Ruský car Petr Veliký dokonceTokaji vlastnil několik vinic, které mu hlídali kozáci.

Tokajská vinařská oblast se rozkládáseverovýchodním Maďarskupodhůří Tokaje. Její menší část se nachází takyjihovýchodním Slovenskupodhůří Zemplínských vrchů. Městečko Tokaj leží na soutoku řek Tisy a Bodrogu, přímo pod horou Tokaj 515 m. n. m. Městečko je centrem Tokajské vinařské oblasti a najdete zde mnoho proslulých vinných sklípků. Na náměstí, v Rákocziho sklípku, můžete ochutnat několik druhů zdejších lahodných vín a typická maďarská jídla. V městečku stojí taky věhlasná starobylá krčma Arany sas (Zlatý orel). V Tokaji se můžete rovněž ubytovatřadě zdejších penzionů.

V městečku se nachází Tokajské muzeum, ve kterém se dozvíte spoustu zajímavostí o pěstování vína a historii Tokaje. Je zde taky barokní zámek šlechtického rodu Rákocziů a kulisu městečka dotváří zřícenina středověkého hradu. Tokajské víno se vyrábí z odrůd vinné révy Lipovina, Furmint a Muškát žlutý. Prvním předpokladem výroby kvalitního Tokajského vína je suchý podzim a sopečný původ Tokajského pohoří a Zemplínských vrchů. Nejdůležitější podmínkou je však přítomnost plísně Botrytis cinerea, která se tvoří v cibébách, což jsou „ušlechtilé shnilé hrozny.“ Ty se sbírají v pozdním podzimu a dodatečně se přidávají do vinného meziproduktu. Jsou to právě cibéby, které dodávají Tokajskému vínu jeho zvláštní chuť, buket a typickou zlatožlutou barvu. Tokajská vína se prodávají jako dvou – až šestiputnová. Počet puten udává, kolik cibéb sbíraných do puten, se do velkého sudu s vínem přidalo. Tokajské víno se řadí mezi přírodní sladké druhy vína. Je vyráběno podle staré, jedinečné receptury.

Jedna z nejznámějších country písní je Oranžový expres, skupiny Greenhorns. Mirek Hoffmann zde zpívá následující text:

„Sedím si na uhláku a vyhlížím přes okraje,

ve svém tuláckém vaku šmátrám po lahvi Tokaje.

Tak to vidíte, po Tokajském vínu rád sáhne nejenom evropský král, ale i americký tulák“.

Autor: redakce Šťastní senioři.cz

předchozí článek Všechny články další článek

TOPlist