Cestujeme Evropa

Špičková kloubní výživa Pro zdravou hladinu cukru v krvi

Hrad Modrý Kameň - 6.9. 2013

Hrad Modrý Kameň byl postaven koncem 13. století na okraji Krupinské planiny. Byl do strážní hrad, který střežil starou obchodní cestu z Budína do Zvolena. V roce 1575 hrad dobyli Turci a usadili se zde až do roku 1593. Při svém ústupu pak hrad vyhodili do vzduchu.

více

Hrad Červený Kameň - 30.8. 2013

Hrad Červený Kameň, stojí v Malých Karpatech. Byl to původně královský hrad z poloviny 13. století, který střežil západní hranici uherského království. V polovině 16. století byl hrad přestavěn na mohutnou renesanční pevnost.

více

Hevlín – Laa an der Thaya – Staatz - 26.8. 2013

Hevlín je typická jihomoravská vinařská obec, jejíž dominantou je barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie. Z Hevlína pojedeme do rakouského příhraničního městečka Laa an der Thaya, což v překladu značí Láva nad Dyjí. Je to jen kousek, pouhé 2 km.

více

Skalní obydlí v Brhlovcích a termální koupaliště Santovka - 22.8. 2013

Brhlovce, malá slovenská obec na úpatí Štiavnických vrchů, se nachází jihovýchodně od města Levice. V obci, na jižním svahu brhlovské Šurdy a Dolinky, byla do sopečného tufu vytesána skalní obydlí. Zdejší sopečný tuf zruční kameníci využili k hloubení jeskynních obydlí, ale taky k výstavbě domů.

více

Slavonice – Dobersberg - 21.8. 2013

Slavonice bývají nazývány renesanční perlou Evropy. Svého vrcholného rozkvětu totiž Slavonice dosáhly v 16. století, kdy došlo k přestavbě téměř všech gotických domů na obou náměstích do renesanční podoby.

více

Hollókö - 19.8. 2013

Hollókö je vesnice v severním Maďarsku s takřka nezměněným historickým jádrem ze17. století. Hrad Hollókö na skále nad obcí vznikl ve 13. století v době tatarských nájezdů a začátkem 18. století byl pobořen.

více

Neziderské jezero - 12.8. 2013

Za antickými památkami nemusíte jezdit až do Itálie nebo Řecka, pěkné památky z období Římské říše najdete tak u našich sousedů v Rakousku. Jen asi 35 km východně od dnešní Vídně, jižně od Dunaje, stávalo římské město Carnuntum s vojenským táborem římských legionářů.

více

Javorník – Paczków – Otmuchów – Nysa - 9.8. 2013

V severním výběžku českého Slezska, na úpatí Rychlebských hor, leží městečko Javorník. Zde na náměstí Svobody stojí empírové měšťanské domy, radnice s menší věží a rovněž barokní kostel Nejsvětější Trojice.

více

Mazurská jezerní plošina - 5.8. 2013

Mazurská jezerní plošina je půvabná přímořská krajina na severovýchodě Polska. Na své si zde přijdou turisté i vodáci a jsou zde taky vhodné trasy pro cykloturisty. Je zde více než tři tisíce jezer, navzájem propojených řekami a kanály. Jsou zde mírné pahorky, husté lesy, březové háje a málo turistů.

více

Levoča je královnou Spiše - 31.7. 2013

Starobylé město Levoča, které patří k nejkrásnějším městům na Slovensku, bývá nazýváno královnou Spiše. Město vzniklo v polovině 13. století poblíže Staré Levoče, zničené Tatary v roce 1241.

více

Hrad Beckov - 18.7. 2013

Hrad Beckov patřil k nejstarším uherským hradům. Byl založen ve 12. století jako královský hrad, který chránil západní hranici Uherska.

více

Rujána je největší německý ostrov - 17.7. 2013

Rujána je největší německý ostrov, ležící v Baltském moři. Výchozím místem cesty na ostrov je město Stralsund, které si zachovalo středověký ráz hanzovního města, které je v seznamu UNESCO.

více

Oravská přehrada - 15.7. 2013

Oravská přehrada byla vybudována v roce 1954 a pro svou úctyhodnou rozlohu 35 kilometrů čtverečních bývá nazývána „Oravským mořem.“ Do jezera vtéká voda ze slovenské řeky Bielé Oravy a polské Černé Oravy.

více

Čičmany - 26.4. 2013

Ve Strážovských vrších, jen několik kilometrů severozápadně od Turčianských Teplic, leží rázovitá horská obec Čičmany. Čičmanské dřevěnice nemají nikde na Slovensku obdoby. Jsou na nich vzácné malby bílou barvou přímo na dřevě.

více

Červený Kláštor – Stará Ľubovňa - 17.4. 2013

Z Červeného Kláštora pojedete do Staré Ľubovně. Stará Ľubovńa byla založena ve druhé polovině 13. století, na břehu řeky Popradu, při důležité cestě do Šariše a do Polska. Chloubou města je středověký hrad na vápencovém kopci nad městem, který patřil k nejvýznamnějším hradům na Slovensku.

více

Bardejov – středověká perla Šariše - 8.4. 2013

Bardejov je královské město, které si jako jedno z mála evropských měst zachovalo svůj středověký ráz. Město leží v krásném historickém regionu Šariše na východním Slovensku, poblíže hranice s Polskem.

více

Mohuč je městem vynálezce knihtisku Johanese Gutenberga - 3.4. 2013

Mohuč, starobylé město, leží ve středním Německu, při soutoku řek Rýna a Mohanu. Město hrálo taky významnou roli v dějinách naši země. Někdy okolo roku 970 vzniklo v Praze biskupství, ale česká země ještě neměla úplnou církevní samostatnost.

více

Oravský hrad - 1.4. 2013

Na vápencové skále nad obcí Oravský Podzámok a nad řekou Oravou stojí Oravský hrad. Tento hrad, který střežil cestu do Polska, patří k nejzachovalejším středověkým hradům na Slovensku.

více

Gdaňsk - 18.3. 2013

Gdaňsk býval ve středověku nejdůležitějším obchodním přístavem u Baltského moře. Byl významným hanzovním městem a jeho bohatství plynulo zejména z obchodu s obilím, vyváženým do celé západní Evropy.

více

Malbork – Elblag – Tolkmicko – Frombork - 13.3. 2013

Vydejte se na polské pobřeží Baltského moře, do kraje nevšedních přírodních krás a kulturních a historických památek. Naše putování začne na hradě Malborku. Hrad Malbork ležící na řece Nogat, byl v letech 1309 – 1466 hlavním sídlem Řádu německých rytířů.

více

Stará Ľubovňa – Vyšné Ružbachy - Podolínec - Poprad - 8.3. 2013

Ze Staré Ľubovně přijedete do lázní Vyšné Ružbachy. Zdejší léčivé minerální prameny byly známy již ve středověku a byly velmi oblíbené u polské i uherské šlechty.

více

Zakopane je krásné dřevěné město pod Tatrami - 28.2. 2013

Mnozí z vás dobře znají Tatry ze slovenské strany hor. Jestliže však máte zájem podívat se na tyto hory z polské strany, měli byste navštívit město Zakopane. Město má neopakovatelnou atmosféru. Je to pestrá směsice půvabné dřevěné architektury, obchodů a obchůdků, muzeí a galerií.

více

Poznaň - 31.1. 2013

Poznaň je starobylé město na řece Vartě. Je hlavním městem Velkopolska, historické oblasti, v níž před více než tisíciletím vznikaly základy polského státu. V dalších staletích se město rozvíjelo především jako centrum řemesla a obchodu. Přispívala k tomu výhodná lokalizace na křižovatce kupeckých cest.

více

Lvov - 21.1. 2013

Lvov, který byl založen ve 13. století, zaujímal strategicky významnou polohu na důležité cestě spojující západ a východ Evropy. Toto významné město patřilo v průběhu staletí k Polsku, Rusku, Rakousku-Uhersku a v současné době je druhým největším městem Ukrajiny.

více

Zámek Betliar - 23.10. 2012

Jen několik kilometrů severně od slovenského města Rožňavy stojí zámek Betliar. Zámek z konce 19. století, se čtyřmi nárožními věžemi, byl přepychovým loveckým sídlem šlechtického rodu Andrássyů. V zámeckém muzeu je hodnotná sbírka obrazů starých mistrů, vzácná knihovna historický nábytek.

více

stránky:  1 | 2 | 3
TOPlist