Stará Ľubovňa – Vyšné Ružbachy - Podolínec - Poprad

8.březen 2013

Ze Staré Ľubovně přijedete do lázní Vyšné RužbachyZdejší léčivé minerální prameny byly známy již ve středověku a byly velmi oblíbené u polské i uherské šlechty. Také dnes se k léčení různých druhů nemocí využívá 9 minerálních pramenů.

Lázeňské budovy stojípěkně udržovaném lesoparku, kde stojí i lázeňský novobarokní Bielý dom na travertinových skaliskách. V lázních je taky řada hotelů a penzionů.

Zdejší velkou turistickou atrakcí je travertinové jezírko nazývané Kráter, neboť připomíná sopečný kráter. Jezírko je naplněné termální vodou, průměr 20 m a hloubku 3m. V jezírku se můžete koupat, ovšem ke své hloubce je vhodné pouze pro plavce. Nejvydatnější termální pramen Izabela plní plavecký areál stejného jména. Ve venkovní části plaveckého areálu Izabela se nachází plavecký bazén, relaxační bazénostrůvkem a jehličnatými stromy a dva dětské bazény. Jsou zde taky chrliče vody, vodní trysky, dětská hřiště a občerstvení. V kryté části areálu je plavecký bazén a krytý bazén odsouvatelnou střechu.

 

Čtěte dále:

- Piešťany

- PopradSpišská Sobota

lázních je možno taky navštívit bývalý travertinový lom. Zde se konají pravidelná mezinárodní sochařská sympózia a v lomu jsou umístěna sochařská díla, která zde sochaři vytvořili. Z Vyšných Ružbách pojedete do Podolínce. Podolínec je dnes jen malé městečko, ale dříve býval bohatým královským městem. Podolínec měl velmi dobré obchodní vztahyPolskem. Po řece Popradu se z Podolínce do Polska přepravovalo zboží, zejména pak tkalcovské výrobky a nože se zdobenými rukojeťmi. Toto zboží se dobře prodávalo nejenomPolsku, ale takypobaltských zemích.

Náměstí lemují renesanční domy a stojí zde taky gotický kostel Nanebevzetí Panny Marie. V kostele vás zaujmou gotické nástěnné malby, na klenbě je znázorněna Madona, Kristus s knihou života, Nejsvětější Trojice a symboly evangelistů. Zařízení kostela je převážně barokní. Vedle kostela stojí zvonice, renesanční hranolová stavba s typicky spišskou štítkovou atikou.

Ve městě stojí taky barokní klášter Piaristů a kostel sv. Stanislava. Klášter je mohutnou pevnostní stavbou obdélníkového půdorysu ve středu s kostelem, který dělí klášter na dvě části s vnitřními dvory. Věže na nárožích kláštera jsou opatřeny romantickým cimbuřím. Kostel sv. Stanislava je pěknou dvouvěžovou stavbou s volutovým štítem a barokním zařízením. Barokní komplex kláštera s kostelem, prestižním gymnáziem a bohatou knihovnou byl v době baroka považován za centrum vzdělanosti celého Spiše. Ve městě se dobře zachovaly středověké městské hradby s baštami.

Z Podolínce pojedete přes Spišskou Belou a Kežmarok zpět do Popradu. V Popradu taky končí naše putování po severní Spiši.

Autor: redakce Šťastní senioři.cz

předchozí článek Všechny články další článek

TOPlist