Spišský hrad

7.březen 2017

Spišský hrad patří mezi nejstarší a nejvýznamnější hrady ve střední Evropě. Hrad na travertinové skále byl založen jako hrad královský a první písemná zmínka o něm pocházíroku 1120.

Spišský hrad chránil takzvanou Velkou cestu, která vedla z jihu ze Středomoří k Baltu, a podle hradu byl pojmenován celý kraj Spiš. Sídlil zde spišský župan, který zastupoval uherského krále. V roce 1241 mohutné hradby hradu odolaly tatarskému nájezdu, což se podařilo jen málokteré evropské pevnosti. V letech 1275 – 1280 byl hrad sídlem královny Alžběty, matky uherského krále Ladislava IV. V 15. století se na čas na hradě usadili bratříci Jana Jiskry z Brandýsa a pak již hrad patřil významným šlechtickým rodům Zápoľských, Thurzů a Csakyů. Hrad v roce 1780 vyhořel a stal se zříceninou.

Na Spišském hradě probíhá od roku 1970 komplexní rekonstrukce a postupně jsou zpřístupňovány jednotlivé objekty. Jádro hradu tvoří mohutná kulatá věž, románský palác, gotická kaple sv. Alžběty a palác Zápoľských. Na celkem pěti hradních nádvoří uvidíte zříceniny objektů ze 13. až 17. století.

Muzeální expozice představuje dějiny hradu a středověké zbraně. V hradní kapli sv. Alžběty se vystavují pozoruhodné reprodukce tabulových maleb a různé architektonické segmenty. Na dolním nádvoří jsou zakonzervovány základy velké srubové stavby keltského lidu Púchovské kultury, velmi zajímavá je i náznaková rekonstrukce obranné pevnůstky Jana Jiskry z Brandýsa. Jako vyhlídková cesta slouží hradební zeď dolního nádvoří. Tento slovenský hrad, jeden z největších v Evropě, který vytváří působivou dominantu celého Spiše, byl zapsán do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Autor: redakce Šťastní senioři.cz

předchozí článek Všechny články další článek

TOPlist