Spišská Belá – Pieniny – Červený Kláštor

23.srpen 2012

Za Spišskou Belou odbočíte na silnici na Spišskou Maguru a dojedete to Pienin. Jen na několik kilometrů nakoukne polská řeka Dunajec na slovenské území, ale přesto zde vytváří překrásnou přírodní scenérii. Byl zde zřízen Národní park Pieniny.

Pieniny, to je skalnatý kaňon, bílé skály, sytá zeleň a čistá modro-zelená voda řeky Dunajce. No prostě nádhera. Turistickou atrakcí evropského významu je sjíždění Dunajce na dřevěných vorech zvaných pltě, které řídí plťníci, silní muži v goralských krojích. Na pltě nasednete v obci Červený Kláštor, kde má řeka ještě dostatek prostoru a poklidně teče širokým korytem. Když ji však Klášterní hora přitiskne k masivu Třech korun, nezbývá ji, než se probíjet přes skály skalnatým kaňonem. Cestou naráží na neprůchodné hradby Facimiechu, Holice a Sokolice, proto několikrát náhle mění směr toku. Celkem sedmkrát se řeka prudce otočí, z toho čtyřikrát téměř do protisměru.

Podle bíle zpěněných vrcholků vln dostalo podle jedné z verzí pojmenování celé pohoří, původně prý nazývané Peniny. Rozmanité skalní útvary, kolem nichž se projíždí, pojmenovali již v dávných dobách místní obyvatelé. V neužším místě Dunajce, u Zbojnického skoku, prý zkoušeli svou odvahu a šikovnost Jánošíkovi chlapci. Jen ten, který přeskočil, se stal členem družiny. Pokud se podle pověsti chlapec a dívka společně napijí z pramene lásky, budou do roka svoji. Pohledejte a spočítejte Sedm mnichů, volně roztroušených na hřebenovém výběžku Holice. Legenda jim přisoudila roli záletníků, docházejících za mniškami v polském Facimiechu.

Za to je však stihl nejpřísnější trest, všichni zkameněli. Můžete taky vzdát hold Sokolici, matce Pienin. Její strmé a rozeklané útesy spatříte dvakrát. Mnohotvárná je cesta dravým proudem řeky Dunajce, přičemž pozorování stále se měnící scenérie krajiny patří k nejkrásnějším zážitkům.

Vodní trasa je dlouhá 9 km, plavba trvá přibližně 1,5 hodiny a končí v obci Lesnica, při turistickém hraničním přechodu do Polska. Zpátky do Červeného Kláštora se mohou turisté vrátit pěšky, nebo na vypůjčeném kole, naučnou stezkou při řece Dunajci. Mohou se taky dopravit mikrobusem nebo autobusem z parkoviště chaty Pieniny, anebo si mohou zvolit turistickou cestu přes Haligovské skály.

V obci Červený Kláštor stojí klášter stejného jména. Klášter byl založen již v 11. století a postupně se zde vystřídali mniši benediktinského, kartuziánského a kamadulského řádu. Nejznámějším mnichem Červeného Kláštora byl Cyprián (1724 – 1775), který založil první lékárnu na Spiši. Na svých cestách po Vysokých Tatrách, Belianských Tatrách a Pieninách sbíral rostliny a sestavil taky vynikající herbář s 272 rostlinami, který je dnes vzácným exponátem Muzea TANAPu v Tatranské Lomnici.

Dle pověsti sestrojil taky létající stroj a byl nazýván létajícím mnichem. O mnichu Cypriánovi a jiných zajímavostech ze Spišské Magury se návštěvníci dozvědí v muzeu, které má sídlo v areálu bývalého kláštera.

Je zde i gotický klášterní kostel sv. Antonína Kartuziánského a v areálu byl obnoven mlýn. Jsou zde taky zachovány mnišské cely se zahrádkami. Tři koruny 982 m.n.m., krásný skalnatý vrch, tvoří neodmyslitelnou kulisu ke klášterním budovám. V Národním parku Pieniny se zachovala skutečně krásná příroda.

Autor: redakce Šťastní senioři.cz

předchozí článek Všechny články další článek

TOPlist