Skalní obydlí v Brhlovcích a termální koupaliště Santovka

22.srpen 2013

Brhlovce, malá slovenská obec na úpatí Štiavnických vrchů, se nachází jihovýchodně od města Levice. V obci, na jižním svahu brhlovské Šurdy a Dolinky, byla do sopečného tufu vytesána skalní obydlí. Zdejší sopečný tuf zruční kameníci využili nejenomhloubení jeskynních obydlí, ale takyvýstavbě domů.

V Brhlovcích najdete celou řadu pozoruhodných skalních obydlí. V centru lidové architektury, v uličce Šurda, byla v usedlosti č. 142 zřízena expozice nazvána Skalní obydlí Brhlovce. Jsou to dva kamenné domy s prostory vytesanými do skály. Ve skalních prostorách je v přízemí umístěna letní kuchyně a komora, na podlaží se pak nachází vyhlídková terasa a malá komora. V celé usedlosti je dobový nábytek z konce 19. století a z první poloviny 20. století. Tato expozice dobře dokumentuje jedinečnou formu lidového stavitelství v Brhlovcích.

Jen několik kilometrů jižně od Brhlovce leží malá obec Santovka.  V obci byly do počátku 20. století malé lázně, dnes je zde stáčírna minerální vody. V obci je známé kryté a venkovní termální koupaliště. V kryté části koupaliště se nachází relaxační bazén, vanové boxy s termální vodou a vonnými solemi, dopřát si zde můžete taky masáže. Ve venkovní části koupaliště se nachází plavecký bazén, rodinný bazén a dětský bazén.

Je zde taky vodopád a vodní hřib. Všechny bazény jsou napájeny teplou termální vodou. Ve venkovní části koupaliště jsou velmi oblíbené travertinové bazény neboli římské bazény, vybudované z přírodního kamene. Bazény, určené k sezení, jsou taky napájeny termální vodou. Nad travertinovými bazény se nachází masážní vodopády a termální voda, která vás bude masírovat, pochází přímo z pramene. V areálu koupaliště stojí stylová Slovenská restaurace se sluneční terasou. Jsou zde taky stánky s občerstvením a parkoviště.

Autor: redakce Šťastní senioři.cz

předchozí článek Všechny články další článek

TOPlist