Poznaň

31.leden 2013

Poznaň je starobylé město na řece Vartě. Je hlavním městem Velkopolska, historické oblasti, v níž před více než tisíciletím vznikaly základy polského státu. V dalších staletích se město rozvíjelo především jako centrum řemesla a obchodu. Přispívalatomu výhodná lokalizace na křižovatce kupeckých cest.

Poznaň je taky dnes důležitým střediskem průmyslu, obchodu, kultury, vědy a turistiky. Leží na tranzitní železniční a silniční trase, spojující PařížMoskvou. Na celém světě jsou známé tradiční mezinárodní veletrhy různých branží pořádanýchPoznani.

Nejstarší části města je Ostrov Tumski

Nejstarší části města je Ostrov Tumski, ostrov, jemuž vévodí katedrála sv. Petra a sv. Pavla, nejstarší polský chrám, o němž se zmiňují už kroniky z 10. století. V gotické katedrále se nachází Zlatá kaple s náhrobkem a pomníkem Měška I. a Boleslava Chrabrého, prvních polských vládců. Rovněž budovy v sousedství katedrály jsou cennými památkami.

Čtěte také:

- Varšava

- Krakov

- Toruň

Nové město se Starým Rynkem

Ve středověku vzniklo po levé straně řeky Varty Nové město, které se později stalo centrem celé Poznaně. Jeho středem je Starý Rynek s krásnou renesanční radnicí s věží a arkádami. Radnice je dnes sídlem Historického muzea města Poznaně. Ke komplexu zástavby náměstí patří taky staré krámky, měšťanské domy a paláce. V poznaňském Národním muzeu jsou bohaté sbírky malířství a sochařství.

Zámek Kórnik patří k nejkrásnějším zámkům v Polsku

Jen asi 20 km jihovýchodně od Poznaně stojí jeden z nejkrásnějších polských zámků, zámek Kórnik. Je to novogotický zámek z 19. století s cennou knihovnou, ve kterém je více než třista tisíc svazků knih. Na zámku bylo taky zřízeno muzeum s bohatými sbírkami starého nábytku, soch, obrazů, porcelánu a národních památek. Zámek je obklopen nádherným zámeckým parkem se vzácnými dřevinami. V zámeckém parku roste na tři tisíce druhů stromů a keřů. Je to největší polský dendrologický park.

Autor: redakce Šťastní senioři.cz

předchozí článek Všechny články další článek

TOPlist