Poprad – Spišská Sobota

23.září 2013

Slovenské Vysoké Tatry jsou velmi oblíbeným místem českých turistů. Od jara do podzimu si vyznavači pěší turistiky mohou vybíratpočetné nabídky značených tras různé délky a obtížnosti, a to od pohodových vycházek ve známých letoviskách, přes náročnější túry dolinami, až po výšlapy na tatranské štíty.

Pro lyžaře jsou zdezimě připraveny četné sjezdovky a běžecké tratě. Návštěva Tater svůj neopakovatelný půvabkaždém ročním období. Vysoké Tatry se nacházejíregionu severního Spiše, oblastimnoha kulturními a historickými památkami a překrásnou přírodou. Pokud se již vydáte do Vysokých Tater, bylo by škoda nenavštívit jejich pěkné okolí.

Naše putování po severní Spiši začneme ve městě Popradu. Poprad bývá nazýván vstupní branou do Vysokých Tater, neboť přímoměsta je úchvatná podívaná na mohutnou hradbu těchto slovenských velehor. Z Popradu se taky můžete vydat do Vysokých Tater tradiční a velmi oblíbenou Tatranskou elektrickou železnicí. Popradem protéká řeka Poprad, jediná slovenská řeka, která odvádí své vody do Baltského moře.

 

Ve spišském městě Popradu, které bylo založeno již ve 13. století, stojí na náměstí gotický kostel sv. Egídia se vzácnými gotickými nástěnnými malbami. Je zde mimo jiné zobrazeno panoráma tatranských štítů a jedná se o jejich nejstarší známé zobrazení. Vedle kostela se nachází renesanční zvonice. Na náměstí sv. Egídia stojí taky barokní mariánský sloup a empírový evangelický kostel.

V Tatranské galerii, která má sídlo v budově bývalé městské elektrárny ve Hviezdoslavově ulici, se konají výstavy slovenských a zahraničních výtvarných umělců. Podtatranské muzeum je umístěno na Vajanského ulici, v pěkné novorenesanční budově obklopené parkem. Jsou zde soustředěny expozice archeologické a historické. Velmi pěkné jsou i zdejší sbírky cechovní a národopisné.

 

V Popradu se taky nachází znamenitá turistická atrakce vhodná zejména pro rodiny s dětmi. Je to AquaCity, kouzelný akvapark, ve kterém lze strávit třeba celý den. Jsou zde hotely, bary a několik venkovních i krytých bazénů, ať již plaveckých, relaxačních či dětských, které jsou napájeny zdejší termální vodou o teplotě 26 – 31 stupňů Celsia. Tato termální voda má blahodárný vliv především na trávicí ústrojí. Pro rodinnou zábavu je jako stvořený komplex Mayské pyramidy se skluzavkami, divoká řeka, dva tobogany nebo Černá díra představující jízdu v korytě s laserovými světly. Z termálních bazénů vyniká Blue Diamont, ve kterém se přenesete do prostředí římských lázní, ovšem s vymoženostmi 21. století. Ve vitálním světě, který je místem oddychu a relaxace, můžete navštívit ledovou jeskyni, letní louku nebo vířivku. A různých jiných atrakcí je zde mnohem více, stačí si jen vybrat.

 

Spišská Sobota, dnes místní část Popradu, byla dříve samostatným spišským městem založeným ve 13. století. Na Sobotském náměstí se dodnes zachovaly historické řemeslnické domy z 16. a 17. století s mohutnými lomenicovými šindelovými střechami. V jednom z nich má sídlo Podtatranské muzeum s přírodovědnými, cechovními a uměleckými sbírkami. V několika starých domech jsou příjemná restaurační zařízení. Na náměstí stojí rovněž gotický kostel sv. Jiří, který svým zařízením patří mezi nejzachovalejší gotické interiéry Spíše i celého Slovenska. V kostele se totiž zachovala velká vzácnost, soubor šesti gotických oltářů a kalvárie. Nejcennější je hlavní křídlový oltář sv. Jiří Mučedníka z počátku 16. století, dílo slavného umělce z období pozdní gotiky Mistra Pavla z Levoče. Vedle kostela stojí renesanční zvonice. Na náměstí najdete taky barokní mariánský sloup a barokní evangelický kostel. Spišská Sobota je vskutku malebná část současného města Popradu.

Autor: redakce Šťastní senioři.cz

předchozí článek Všechny články další článek

TOPlist