Piešťany

15.červen 2017

Piešťany, světoznámé lázeňské město, leží na řece Váhu. Osada při termálních pramenech je doložena jižroce 1113. Termální teplé síranové prameny se staly známými od 16. století, ale k největšímu rozmachu města dochází v 19. a 20. století.

Jedno říční rameno Váhu odděluje takzvaný Lázeňský ostrov, na kterém jsou soustředěna lázeňská zařízení. Lázeňský ostrov je totiž hlavním prameništěm a vyvěrají zde nejsilnější termální prameny. Teplé síranové léčivé bahno, které se od nepaměti usazuje zejména v místě volných vývěrů pramenů u vedlejšího ramene Váhu, se užívá k celkovým i částečným zábalům. V Piešťanech se termálními prameny a bahnem lečí zejména revmatické potíže a choroby pohybového ústrojí, léčí se zde taky nervové choroby.

Na Lázeňském ostrově stoji klasicistní Napoleonové lázně a Lázeňský ostrov je s městem spojen zajímavým, krytým kolonádovým mostem. Před mostem stojí symbolická socha lamače berlí. Ve městě stojí klasicistní kostel sv. Štěpána. Přes řeku Váh vede taky takzvaný Krajinský most. V městském parku, v budově bývalého lázeňského kursalonu  má sídlo Balneologické muzeum. Jsou zde umístěny expozice seznamující návštěvníky s dějinami lázeňství v Piešťanech a minerálními vodami na Slovensku. Jsou zde taky expozice věnované lidovému umění a lidovým krojům. Můžete si zde taky prohlédnout kopii slavné Venuše z nedalekých Moravan nad Váhom. Jižně od města jsou na obou březích vodní nádrže Slňava četná rekreační zařízení.

Jen několik kilometrů východně od Piešťan se nachází obec Moravany nad Váhom. Zde byla objevena unikátní dvacet dva tisíce let stará Venuše, vyřezaná z mamutího klu. Byly zde nalezeny i zbytky nejstarší chatrče ve střední Evropě, jejíž stáří se odhaduje na třicet osm tisíc let. V obci stojí taky krásný renesanční kaštěl, který slouží výtvarníkům, a u kaštěla se nachází hezký park.

Autor: redakce Šťastní senioři.cz

předchozí článek Všechny články další článek

TOPlist