Oravský hrad

1.duben 2013

Na vápencové skále nad obcí Oravský Podzámok a nad řekou Oravou stojí Oravský hrad. Tento hrad, který střežil cestu do Polska, patřínejzachovalejším středověkým hradům na Slovensku.

Oravský hrad sestáváhorního, středního a dolního hradu. Poprvé je tento hrad zmiňovánroce 1267, ale v této době zde již stál horní hrad a část středního hradu. Střední část hradu tvoří středověké stavby Korvínova palácekonce 15. století a paláce Jana z Dubovéprvní poloviny 16. století. V dolním hradu stojí Thurzův palácdruhé poloviny 16. století, archivní věžtéže doby a terasaglorietem (altánem). Hradní kaple pocházípočátku 17. století a jsou umístěny náhrobky šlechtického rodu Thurzů. Počátkem 20. století byl hrad novogoticky upraven a v letech 1953 – 1964 nákladně restaurován.

Hrad je sídlem Oravského muzea. Návštěvníci si zde mohou prohlédnout pěknou barokní kapli, galerii obrazů, historický nábytek, rytířský sál a historické zbraně. Jsou zde umístěny rovněž velmi pěkné sbírky archeologické, etnografické a přírodovědné. Z hradu je pěkný výhled na oravskou krajinu.

obci Oravský Podzámok, ležící pod Oravským hradem, stojí barokní a klasicistní stavby oravského komposesorátu, to jest úřadu, který od 17. století spravoval Oravu. V obci se nachází taky zajímavý klasicistní kostel sv. Jana Nepomuckého.

Jen několik kilometrů severně od Oravského Podzámku leží skvost lidové architektury, obec PodbielNachází se zde celkem 74 dřevěnic z 19. a 20. století.

Autor: Šťastní senioři.cz

předchozí článek Všechny články další článek

TOPlist