Oravská přehrada

15.červenec 2013

Oravská přehrada byla vybudovánaroce 1954 a pro svou úctyhodnou rozlohu 35 kilometrů čtverečních bývá nazývána „Oravským mořem.“ Do jezera vtéká voda ze slovenské řeky Bielé Oravy a polské Černé Oravy.

Původním účelem tohoto vodního díla bylo zabraňovat povodním a vyrábět elektřinu. K tomu přibyla ještě rekreační funkce přehrady a ta je dnes nejdůležitější. Na jižním břehu jezera se nacházejí dobře vybavena rekreační střediska. Na východním břehu přehrady stojí městečko Námestovo s pěkně upravenou pěší zónou a nábřežní promenádou.

Dominantou obce je kostel sv. Šimona a sv. Judy. Z městského přístavu můžete plout vyhlídkovou lodí na Slanický ostrov. Na ostrově stojí barokní kostel Povýšení sv. Kříže s unikátní expozicí lidového výtvarného umění. Nedaleko Slanického ostrova se nachází Ptačí ostrov, který je přírodní rezervací pro vodní ptáky.

Několik kilometrů severně od Oravské přehrady leží obec Oravská Polhora, která je nejsevernější obcí na Slovensku. Oravská krajina má zásluhou častých dešťů, svou typickou svěže zelenou barvu. Za obcí Oravská Polhora se nachází chata Slaná voda, která dostala název podle místních slaných pramenů. Chata je východiskem na Babí horu 1725 m.n.m., která se nachází na slovensko-polských hranicích v Oravských Beskydech.

Autor: Šťastní senioři.cz

předchozí článek Všechny články další článek

TOPlist