Malbork – Elblag – Tolkmicko – Frombork

13.březen 2013

Vydejte se na polské pobřeží Baltského moře, do kraje nevšedních přírodních krás a kulturních a historických památek. Naše putování začne na hradě Malborku. Hrad Malbork ležící na řece Nogat, bylletech 1309 – 1466 hlavním sídlem Řádu německých rytířů

Je to největší gotická pevnost v Evropě, skutečný klenot cihlové gotiky. Hrad byl za druhé světové války značně poškozen, ale v sedmdesátých letech 20. století byl zrekonstruován podle starých nákresů a plánů a je právem zapsán do světového dědictví UNESCO.

Hrad z 13. století tvoří dvě příkopem oddělené části, chráněné společným vodním příkopem. V horním hradě jsou společenské a obytné místnosti, jídelny a ložnice německých rytířů a hradní kostel Panny Marie. Ve středním areálu se nachází působivý palác velmistra německých rytířů a na hradě je i mohutná obranná věž. Hrad, který bývá nazývaný taky Marienburg, je obehnaný hradbami s baštami. Na hradě jsou umístěny bohaté historické sbírky a taky pozoruhodná kolekce jantaru. Severozápadně od hradu se nachází město Malbork s pěknou radnicí a s kostelem sv. Jana.

Čtěte také:

- Varšava

- Krakov

- Toruň

Z Malborku pojedete do starého hanzovního města Elblagu ležícího na řece Elbling. Právě řeka Elbling spojuje město s gdaňským přístavem na Baltském moři, což umožňovalo ve středověku vývoz obilí a dřeva a právě díky tomuto obchodu město bohatlo. Ve městě se zachovaly honosné měšťanské domy, gotický dominikánský kostel a klášter, kostel sv. Mikuláše a zbytky hradu německých rytířů. Elblagský kanál je světově významnou technickou památkou, spojující jezera v okolí města s řekou Vislou.

Další cesta vede podél Viselského zálivu směrem na Frombork. Cesta na dohled Baltského moře vede v překvapivě proměnlivém prostředí. Nejdříve stoupá na výšiny u Suchacze, pak následují lesní úseky a silnice zase klesá k zálivu. Daleko v moři je možno zahlédnout zeleň poloostrova Viselské kosy. V městečku Tolkmicku najdete proslulou pláž s velmi jemným bělounkým pískem a s malým přístavem pro plachetnice. Zanedlouho přijedete do města Fromborku. V tomto městě v první polovině 16. století dlouhá léta žil, pracoval a prováděl svá astronomická pozorování Mikuláš Koperník. Na návrší nad městem stojí působivá gotická katedrála Nanebevzetí Panny Marie a sv. Ondřeje, která je místem posledního odpočinku Mikuláše Koperníka.

Poblíže katedrály se nachází zajímavé muzeum připomínající Mikuláše Koperníka a gotická věž, z které slavný astronom prováděl svá astronomická pozorování. Najdete zde taky přístav osobní dopravy, přístav pro jachty a rybářský přístav v malebné zátoce Baltského moře.

Autor: redakce Šťastní senioři.cz

předchozí článek Všechny články další článek

TOPlist