Levice a termální koupaliště Margita – Ilona

12.červen 2014

Levice, toto pěkné slovenské město je centrem úrodného kraje na dolním Pohroní. Město ležínížině řeky Hronu a na úpatí Štiavnických vrchů. Nejvýznamnější památkou města je Levický hrad z 13. století, který byl sídlem tekovské stolice.

V 17. století hrál významnou úlohu ve válkách s Turky. Hrad byl pobořen počátkem 18. století kuruci. V dominantní poloze na sopečné skále nad městem stojí částečně zrekonstruována zřícena gotického hradu a pod ní v renesančním zámku má sídlo Tekovské muzeum. V muzeu se můžete seznámit s historií hradu a města a archeologickými nálezy. Je zde instalována i velmi zajímavá lékárna Zlatá koruna z 19. století a měšťanský historický nábytek. Ve městě stojí taky barokní kostel sv. Michala a barokní kostel sv. Josefa s klášterem františkánů. Ve městě stojí taky kalvínský kostel a evangelický kostel.

Jen šest kilometrů jihovýchodně od Levic, u vesničky Kaliančikovo, se nachází termální koupaliště Margita – Ilona. Margita se žlutě zbarvenou vodu a Ilona se zelenou. Je zde několik bazénu, včetně bazénů pro děti, které jsou napájeny teplou termální vodou. Na koupališti je tobogan, skluzavka a další vodní atrakce. Jsou zde taky tenisové kurty s umělou travou, minigolf, několik hřišť a dobře vybavené dětské pískoviště. V areálu koupaliště je taky možnost ubytování, restaurace, několik stánků s občerstvením a parkoviště.

Autor: redakce Šťastní senioři.cz

předchozí článek Všechny články další článek

TOPlist