Hrad Modrý Kameň

6.září 2013

Hrad Modrý Kameň byl postaven koncem 13. století na okraji Krupinské planiny. Byl do strážní hrad, který střežil starou obchodní cestuBudína do Zvolena.  V roce 1575 hrad dobyli Turci a usadili se zde až do roku 1593. Při svém ústupu pak hrad vyhodili do vzduchu.

Hrad byl sice obnoven, ale koncem 17. století byl znovu zničen Kuruci. Horní hrad již zůstal zříceninou a v prostoru zpustošeného dolního hradu byl v první polovině 18. století vystavěn barokní zámekkaplí sv. Anny.

Zámek je sídlem Muzea loutkářských kultur a hraček. Jsou zde vystaveny loutky slovenských kočovních loutkářů, rodinná loutková divadlaoriginálními dekoracemi a loutkyosmi evropských států. V expozici věnované hračkám je zachycen vývoj hraček v 19. a 20. století. Jsou zde umístěny lidové hračky venkovských dětí i profesionální hračky městských dětí. Bohatě jsou zde zastoupeny hračky z 20. století, nejrůznější panenky, vláčky, autíčka, zvířátka, dětský nábytek a řada jiných hraček.

Zřícenina hradu se zachovalým barokním zámkem tvoří dominantu městečka Modrý Kameň. Městečko Modrý Kameň, se svými přibližně 1400 obyvateli, je nejmenším městem na Slovensku.

Autor: Šťastní senioři.cz

předchozí článek Všechny články další článek

TOPlist