Hollókö

19.srpen 2013

Hollókö je vesniceseverním Maďarskutakřka nezměněným historickým jádrem ze17. století. Hrad Hollókö na skále nad obcí vznikl ve 13. stoletídobě tatarských nájezdů a začátkem 18. století byl pobořen.

Pod malebnou zříceninou hradu se kolem gotického kostelíku s dřevěnou věží zachovaly venkovské domy, které byly vybudovány v místním stylu typickém pro lidovou architekturu Palóczu, zdejších svérázných obyvatel maďarské vysočiny. Hliněné, nabílené zdi domů jsou postavené na kamenných základech. Pro zdejší domy jsou taky charakteristické dvě malá okna, střecha z hliněných šindelů s lištami a chodbová loubí vycházející ze dvora, která jsou porostlá vinnou révou.

Dřevěné lomenice domů jsou bohatě vyřezávány a suší se tu kukuřičné klasy, papriky a česnek. V pečlivě oplocených zahradách se chová drůbež. V jednom venkovském domku je pošta, v dalším zase tkalcovna, nebo hospoda s ubytovnou. V letní turistické sezóně, zejména o víkendech, si ve vsi člověk může zkusit řezbářství, navlékání perel, nebo pletení košíků. V tančírně se zase naučí tance a písně, jež se zde tančí a zpívají už po celé generace. Hollókö , která byla zapsána do seznamu kulturního dědictví UNESCO, je jednou z nejkrásnějších vesnic Maďarska.

Autor: redakce Šťastní senioři.cz

předchozí článek Všechny články další článek

TOPlist