Hainburg an der Donau – Rohrau

30.březen 2012

hlavního města Slovenska Bratislavy si můžete udělat pěkný výlet do dvou malebných rakouských městeček Hainburg an der Donau a Rohrau. Hainburg an der Donau, ležící na břehu Dunaje, byl ve středověku opevněným městem, nad kterým se tyčil hrad, který chránil východní hranici Rakouska.

 

Právě na tomto hradě v roce 1252 uzavřeli sňatek český král Přemysl Otakar II. a rakouská a štýrská vévodkyně Markéta Babenberská. Byl to sňatek politický, mladičký Přemysl měl pouhých 19 let, kdežto Markéta měla již 48 let. Tímto sňatkem však Přemysl Otakar II. značně zvětšil rozlohu zemí Koruny české o vévodství rakouské a vévodství štýrské.

 

Dnes je na zalesněném kopci nad městem z původního hradu jen udržovaná zřícenina a je odtudpěkný výhled do kraje. V městečku jsou starobylé měšťanské domy, románská hřbitovní kaple a na náměstí Hauptplatz stojí působivý rokokový mariánský sloup. Z městského opevnění se zachovaly tři brány. V okolí městečka jsou krásné lužní lesy a byla zde zřízena přírodní rezervace se vzácnými druhy ptáků. Z Hainburgu an der Donau pojedete do městečka Rohrau. V Rohrau se narodil světově uznávaný hudební skladatel Joseph Haydn. V jeho rodném domě má sídlo muzeum se sbírkami přibližující život a dílo tohoto významného hudebního skladatele. V městečku stojí rovněž krásný renesančně-barokní zámek šlechtického rodu Harrachů. Na zámku je umístěna pěkná sbírka porcelánu, ale zejména taky zcela unikátní kolekce obrazů španělského, italského a nizozemského malířství ze 17. a 18. století.

 

Autor: redakce Šťastní senioři.cz

předchozí článek Všechny články další článek

TOPlist