Gdaňsk

18.březen 2013

Gdaňsk býval ve středověku nejdůležitějším obchodním přístavem u Baltského moře. Byl významným hanzovním městem a jeho bohatství plynulo zejménaobchoduobilím, vyváženým do celé západní Evropy.

Nejkrásnější částí Gdaňska je takzvané Hlavní město

Nejkrásnější části Gdaňska je takzvané Hlavní město. Zde probíhá historická Královská stezka, dnešní ulice Dluga a Dlugi Targ. Právě tudy se ubíraly průvody polských králů. Tyto ulice zdobí krásné starobylé měšťanské domy. Vévodí jim štíhlá silueta Hlavní radnice, z jejíž věže je pěkný pohled na město. V současnosti je radnice sídlem Historického muzea města Gdaňska. Národní muzeum zase najdete na ulici Toruňské. Městskými reprezentativními budovami je taky Artušův dům a Zlatý dům. Symbolem přímořského města Gdaňskaje zase Neptunova fontána.

Čtěte také:

- Varšava

- Krakov

- Toruň

Turisty hojně navštěvována je promenáda kolem řeky Motlawy

Dalším charakteristickým objektem přístavního města je Žuraw, ve středověku největší přístavní jeřáb v Evropě. Promenáda kolem řeky Motlawy je turisty často navštěvovaná ulice s kavárnami, restauracemi a stánky se suvenýry. Poblíže malebné Mariacké ulice stojí monumentální bazilika Nejsvětější Panny Marie, největší cihlový chrám na světě, s interiéry zdobenými skvostnými uměleckými díly.

Autor: redakce Šťastní senioři.cz

předchozí článek Všechny články další článek

TOPlist