Doněck

7.březen 2012

Doněck je průmyslové město na východní Ukrajině, které okolo 1 miliónu obyvatel. Město je centrem průmyslového regionu zvaného Donbas. První uhelné doly zde byly založenydruhé polovině 19. století. Ještě dnes je zde 17 uhelných dolů, pět hutních a slévárenských komplexů a celá řada strojírenských a potravinářských závodů.

 

Stavby ve stylu socialistického realismu

Poněvadž Doněck byl založen až v druhé polovině 19. století, nejsou zde takřka žádné staré památky. Hlavní ulice dlouhá 10 km se nazývá Artema, podle úderníka stachanovce, který prý plnil plán, ano čtete dobře, na 1100 procent. Je zde taky jeho socha a stejně jakomnoha ukrajinských a ruských městech rovněž socha V. I. Lenina. Zdejší hlavní ulice Artema je lemována domy postavenýmiprvní polovině 20. století ve stylu socialistického realismu. Tyto stavby napodobují novorenesanční stavební sloh a jsou zdobeny oblouky, arkádami, freskami a mozaikami. Velmi pěknou ukázkou tohoto stavebního slohu je budova doněcké opery. Takynaši zemi najdete domy ve stylu socialistického realismu, na příkladOstravěPorubě a v Havířově.

 

Historické dělo Car – puška

Před radnicí v Doněcku stojí kopie největšího historického děla Car – puška, jehož originál je umístěn v moskevském kremlu. Je vysoké okolo 3 m a u děla leží obrovské dělové koule. Na území města je řada hald z vytěžené hlušiny a mezi nimi se zalesknou hladiny jezírek, což dodává osobitý ráz této průmyslové krajině.

Autor: redakce Šťastní senioři.cz

předchozí článek Všechny články další článek

TOPlist