Čičmany

26.duben 2013

Ve Strážovských vrších, jen několik kilometrů severozápadně od Turčianských Teplic, leží rázovitá horská obec Čičmany. Čičmanské dřevěnice nemají nikde na Slovensku obdoby. Jsou na nich vzácné malby bílou barvou přímo na dřevě.

Zdejší malby se skládají z nějakých „run“, geometrických lidských postav a z rostlinných a zvířecích motivů. Kdo vytvořil tyto ornamenty a jaká byla jejich podstata, se neví. Ornamenty mohli vytvořit jak němečtí tak slovenští osadníci, kteří obec společně obývali.

Do této horské obce přijíždí mnoho turistů, aby si prohlédli tajemně působící znaky na dřevěnicích. Čičmany jsou známy taky krásnými lidovými kroji a půvabnými krajkami. V Radenově domě, je umístěna pěkná národopisná expozice. Raden byl mistní hrdina, kterého umučilo gestapo. V několika malovaných dřevěnicích se můžete taky ubytovat.

Čtěte také:

- Zámek Betliar

- Oravský hrad

Z Čičman se můžete vydat například do Strážcovských vrchů, do Fačkovského sedla, navštívit městečko Rajec s termálním koupalištěm, nebo obdivovat lidovou architekturu a krásný betlém v obci Rajecké Lesné.  Můžete taky zavítat na secesní zámek Kunerád, nebo navštívit oblíbené lázně Turčianské Teplice nebo Rajecké Teplice. Čičmany leží skutečně v malebné krajině. 

Autor: redakce Šťastní senioři.cz

předchozí článek Všechny články další článek

TOPlist