Bratislavský hrad

1.květen 2017

Bratislavský hrad, který stojí na skále nad řekou Dunajem, se velmi podobá hradu ve španělském městě Toledu. Hrad, který je poprvé zmiňovánroce 907, byl ve 12. a 13. století románsky přestavěn a korunní věž je připomínána jižroce 1245.

Pod hradem se v roce 1189 shromažďovali účastníci třetí křižácké výpravy do Svaté země. V roce 1207 se na hradě narodila sv. Alžběta Uherská nazývaná taky Durynská, dcera uherského krále Ondřeje II., která založila ženský řád Alžbětinek.

Další významná přestavba hradu proběhlaletech 1423 – 1437, když si zde jednu ze svých rezidencí nechal vystavět císař Zikmund Lucemburský. Tehdy byl ke korunní věži přistavěn nový čtyřkřídlý dvoupatrový palác, který se dodnes zachoval. V této době bylo taky vybudováno předhradí, opevněné baštami a reprezentační Zikmundova brána. Hrad svoji nezaměnitelnou siluetu získal přestavbouprvní polovině 17. století, kdy těžkou hmotu korunní věže vyvážili nadstavbou věžiček na ostatních třech nárožích paláce. V korunní věži hradu byly od poloviny 16. stoletíněkolika přestávkami uloženy uherské korunovační klenoty a to až do roku 1784, kdy je nechal císař Josef II. převést do císařské klenotnice ve Vídni. V roce 1811 hrad vyhořel a zůstal dlouho zříceninou, až bylletech 1958 – 1968 nákladně zrekonstruován.

Čtěte také

- Bratislava – Staré Město

- Bratislava, stručná historie

Prostory hradu jsou dnes využívány po reprezentaci Slovenské republiky. Na hradě však sídlo taky Slovenské národní muzeumhistorické muzeum se zajímavou expozicí Klenoty dávné minulosti Slovenska, ve které jsou umístěny různé šperky, ozdoby, užitkové předměty a poklady zlatých a stříbrných mincí. Je zde vystavena rovněž slavná dvacet dva tisíce let stará VenušeMoravan nad Váhom, vyřezanámamutího klu, která je nejstarším výtvarným dílemúzemí Slovenska.

Autor: redakce Šťastní senioři.cz

předchozí článek Všechny články další článek

TOPlist