Bardejov – středověká perla Šariše

8.duben 2013

Bardejov je královské město, které si jako jednomála evropských měst zachovalo svůj středověký ráz. Město ležíkrásném historickém regionu Šariše na východním Slovensku, poblíže hranicePolskem. Původně slovanská osada založená na obchodní cestě do Polska, byla dosídlena německými kolonisty ze Slezska. V roce 1376 se Bardejov stal svobodným královským městem, se stejnými městskými výsadami jako měly města Budín a Košice. Ve středověku město vzkvétalo, zejména díky zdejší výrobě plátna.

 

Radniční náměstí

Historickým centrem města je Radniční náměstí. Toto náměstí je lemováno historickými měšťanskými domy. Na severní straně Radničního náměstí stojí gotický kostel sv. Egídia. Jeho výzdoba je skutečně skvostná. Je zde jedenáct gotických dřevěných křídlových oltářů a mnoho dalších předmětů vysoké umělecké hodnoty. Z gotických oltářů z 15. století je vynikající oltářPannou Marií, sv. Petrem, sv. Pavlem, sv. Hedvikou a sv. Janem Evangelistou, který vytvořil Mistr ŠtěpánKošic. Tomuto Mistrovi je připisován taky oltářmotivem narození Ježíše Krista. Další velmi hodnotný je oltář Ukřižování se čtyřmi prorokyVelmi pěkným oltářem je taky oltář sv. Barbory. Kostelní věž je veřejnosti přístupná a je odtud pěkný pohled na město a půvabnou krajinu Šariše. Ve středu náměstí stojí stará radnice. Budova radnice je skvělou ukázkou pozdně gotického slohu obohaceného prvky italské renesance. V budově radnice sídlo Šarišské muzeum. Jsou zde umístěny expozice věnované historii města, řemeslnické výrobě, cechům a výtvarnému umění. V dalším historickém domě na náměstí Šarišské muzeum umístěnou expozici o ikonách, kterou by měli navštívit všichni milovníci umění. Jsou zde vystaveny ikonypřenosné svaté obrazykarpatského regionuobdobí od 16. do 19. století. V Rhódyho ulici je zase umístěna přírodovědná expozice věnovaná přírodě severovýchodního Slovenska a její ochraně.

Na Radničním náměstídomě č. 21. sídlo Turistická informační kancelářBardejově. Paní magistra Katarína Klimeková a další pracovníci zdejší informační kanceláře vám podají všechny potřebné informace nejenom o městě, ale taky o regionu Šariše.

Čtěte také

- Bratislava – Staré Město

- Bratislava, stručná historie

 

Židovské suburbium

Bardejově se taky zachovalo původní židovské suburbium, postavené koncem 18. století. Bylo postavené podle přísných zásad talmudských předpisůSoučástí této samostatné židovské čtvrti jsou lázně, synagoga, hřbitov, obytné a hospodářské budovy.

 

Středověké městské opevnění

Chloubou Bardejova je jeho středověké městské opevnění. Městské hradby jsou zpevněny dvaceti baštami a z původních čtyř městských bran se zachovaly dvě, Horní a Dolní brána. Každý, kdo si chce vytvořit představu o tom, jak původně vypadalo evropské opevněné středověké město, by měl Bardejov navštívit. Historické jádro města bylo zapsáno do kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

 

Bardejovské lázně

Již ve středověku byly známy zdejší léčivé alkalicko-železité minerální prameny a v roce 1505 zde byly dokonce zřízeny koupací kabinky.V lázních se léčí nemoci trávicího ústrojí, látkové výměny a horních cest dýchacích. V lázních je pěkná socha rakousko-uherské císařovny Alžběty zvané Sisi, která zdejší lázně navštívila. Do lázní přijeli i další korunovaní návštěvníci, například císař Josef II. nebo ruský car Alexandr I. Ve vile Rákoci je umístěna expozice Šarišského muzea, která je věnována historii Bardejovských lázní. Je zde instalováno taky zařízení dobové lékárny z 19. století.  Národopisná expozice zase prezentuje kroje, domácí výrobu a výrobky lidových řemeslníků z Horního Šariše.

 

Skanzen v Bardejovských lázních

Skanzen v Bardejovských lázních je nejstarším skanzenem na Slovensku. Jsou zde umístěny lidové dřevěné obytné a hospodářské stavby z oblasti Horního Šariše a Severního Zemplína. V expozici jsou rovněž dva půvabné barokní dřevěné kostelíky. Je to kostel sv. Mikuláše z obce Mikulášovej a kostel pocházející z obce Zboj. Skanzen je zasazen v krásné krajině jehličnatých a listnatých lesů.

 

Autor: redakce Šťastní senioři.cz

předchozí článek Všechny články další článek

TOPlist