Cestujeme Evropa

Špičková kloubní výživa Pro zdravou hladinu cukru v krvi

Zámek v Topoľčiankách - 14.8. 2018

V Topľčiankách stál nejdříve gotický vodní hrad, který byl později přestavěn na renesanční pevnost. Dnes zde stojí jeden z nejkrásnějších zámků na Slovensku. Zámek z první poloviny 19. století je pěknou klasicistní stavbou, s velkou dominantní kopulí, který na návštěvníky působí vskutku velkolepě.

více

Salcburk je město Mozarta - 17.7. 2017

Salcburk, čtvrté největší rakouské město, leží v západním Rakousku na řece Salzbachu. Nad městem se tyčí Mnišská hora, na které stojí pevnost Hohensalzburk, jeden s největších zachovalých středověkých hradů v Evropě. Na hrad se z města dostanete pozemní lanovou dráhou.

více

Bratislava, stručná historie - 12.7. 2017

Bratislava, toto překrásné město ležící na řece Dunaji, je hlavním městem Slovenské republiky. Na významné křižovatce starých obchodních cest, a to podunajské a staré jantarové, stálo u frekventovaného přechodu přes Dunaj již v 1. století př. n. l. významné keltské středisko.

více

Devín - 19.6. 2017

Na vápencové skále nad soutokem řeky Moravy a Dunaje stojí zřícenina hradu Devín. Areál hradu, osídlenýjiž v době předhistorické, byl význačným keltským střediskem v 1. století př. n. l. Ve 2. až 4. století n. l. byl Devín součástí důmyslného římského pevnostního systému „Limes Romanus.“

více

Piešťany - 15.6. 2017

Piešťany, světoznámé lázeňské město, leží na řece Váhu. Osada při termálních pramenech je doložena již v roce 1113. Termální teplé síranové prameny se staly známými od 16. století, ale k největšímu rozmachu města dochází v 19. a 20. století.

více

Bratislavský hrad - 1.5. 2017

Bratislavský hrad, který stojí na skále nad řekou Dunajem, se velmi podobá hradu ve španělském městě Toledu. Hrad, který je poprvé zmiňován v roce 907, byl ve 12. a 13. století románsky přestavěn a korunní věž je připomínána již v roce 1245.

více

Vratislav - 7.4. 2017

Vratislav, ležící na řece Odře v jižním Polsku, není jen tak lecjaké město. Vratislav totiž bývala hlavním městem historické země Slezska a Slezsko, to je taky kus české historie.

více

Trenčín - 15.3. 2017

Město Trenčín, na břehu řeky Váhu, patří mezi nejstarší osídlení ve střední Evropě. Na hradní skále je římský nápis z doby takzvané markomanské války z roku 179 n.l. a je to první písemná zmínka o osadě Laugaricio a přítomnosti 855 vojáků II. římské legie na území dnešního města.

více

Spišský hrad - 7.3. 2017

Spišský hrad patří mezi nejstarší a nejvýznamnější hrady ve střední Evropě. Hrad na travertinové skále byl založen jako hrad královský a první písemná zmínka o něm pochází z roku 1120.

více

Varšava - 9.1. 2017

Varšava, hlavní město Polska, se rozkládá na obou březích řeky Visly, ve středu země. S počtem obyvatel okolo 1,8 miliónu obyvatel je zároveň největším městem Polska. Ve středověku byla Varšava pouhou nevelikou knížecí tvrzí.

více

Štýrský Hradec - 12.10. 2016

Štýrský Hradec, ležící na řece Muru, je druhým největším městem Rakouska a hlavním městem Štýrska. Nad městem se zvedá Zámecký vrch, na kterém původně stával hrad, který byl přestavěn na renesanční zámek.

více

Merano - 21.9. 2016

Starobylé město Merano leží na říčce Passer v alpské oblasti, v jižním Tyrolsku, v severní Itálii. Historické jádro města si zachovalo středověký ráz s úzkými uličkami, podloubími a starými měšťanskými domy. Ve městě stojí gotický Mikulášský dóm s kaplí sv. Barbory.

více

Bolzano - 14.9. 2016

Bolzano je hlavním městem jižního Tyrolska, alpské oblasti v severní Itálii. Město leží na soutoku řek Adiže, Isarco a Talvera mezi horskými velikány.

více

Vídeňský les - 24.8. 2016

Vídeňský les leží západně od rakouské metropole Vídně. Je to půvabná krajina zalesněných, zaoblených pahorků, která je protkána sítí stezek pro pěší a cyklisty. Vídeňský les má plochu 1250 kilometrů čtverečních a najdete zde mnoho malebných měst a městeček. Já se zmíním alespoň o třech z nich.

více

Tokajské víno - 9.5. 2016

Tokajské víno O Tokajském vínu se tvrdí, že je „králem vín a vínem králů.“ Toto víno nesmí chybět na stolech mnoha evropských panovníků. Ruský car Petr Veliký dokonce v Tokaji vlastnil několik vinic, které mu hlídali kozáci.

více

Bratislava – Staré Město - 9.2. 2016

Bratislavské Staré Město leží pod Bratislavským hradem. Je zde množství vynikajících historických a kulturních památek a řada muzeí a galerií, ve kterých jsou umístěna překrásná umělecká a kulturní díla, a to nejenom slovenského, ale taky evropského a světového významu.

více

Krakov je starobylé město polských králů - 26.1. 2015

Krakov leží na horním toku řeky Visly v jižním Polsku a až do 16. století byla taky hlavním městem Polska. Po dvě staletí byl Krakov korunovačním a sídelním městem polských králů.

více

Spišská Sobota – Kežmarok – Strážky – Spišská Belá - 17.10. 2014

Ze Spišské Soboty pojedete do Kežmaroku. Kežmarok, starobylé spišské město v blízkosti Vysokých Tater, bylo založeno ve 13. století. Chloubou města je dřevěný artikulární kostel z počátku 18. století ve Hviezdoslavově ulici, který byl postavený ve stylu lidového baroka.

více

Trenčianské Teplice - 5.9. 2014

Trenčianské Teplice, toto světoznámé slovenské lázeňské město, leží na úpatí Strážovských vrchů v údolí řeky Tepličky. Tyto lázně při sádrovo – sirných pramenech jsou doloženy již v roce 1379 a koncem 16. století jsou připomínány jako nejvýznamnější lázně v Uhersku.

více

Znojmo – Šatov – Retz - 13.6. 2014

Město Znojmo je známé svými historickými památkami a pěstováním vína. Každoročně v měsíci září se zde se zde koná Znojemské vinobraní. Můžete zde ochutnat nejenom lahodná moravská vína, ale na vlastní oči spatříte taky málo vídané atrakce.

více

Levice a termální koupaliště Margita – Ilona - 12.6. 2014

Levice, toto pěkné slovenské město je centrem úrodného kraje na dolním Pohroní. Město leží v nížině řeky Hronu a na úpatí Štiavnických vrchů. Nejvýznamnější památkou města je Levický hrad z 13. století.

více

Spišská Sobota – Kežmarok – Strážky – Spišská Belá - 8.6. 2014

Ze Spišské Soboty pojedete do Kežmaroku. Kežmarok, starobylé spišské město v blízkosti Vysokých Tater, bylo založeno ve 13. století. Chloubou města je dřevěný artikulární kostel z počátku 18. století ve Hviezdoslavově ulici, který byl postavený ve stylu lidového baroka.

více

Gouda, starobylé město, které proslavil lahodný sýr - 4.6. 2014

Gouda, tato vynikající pochoutka patří mezi nejznámější a nejlepší sýry na světě. Sýr dostal název podle starobylého nizozemského města, ležícího východně od Rotterdamu.

více

Kyjev - 16.10. 2013

Kyjev je hlavní městem Ukrajiny a má okolo 2,7 miliónů obyvatel. Město leží na řece Dněpru, která je po Volze a Dunaji třetí největší evropskou řekou. V 9. – 12. století byl Kyjev metropolí nejstaršího státního útvaru východních Slovanů, Kyjevské Rusi.

více

Poprad – Spišská Sobota - 23.9. 2013

Slovenské Vysoké Tatry jsou velmi oblíbeným místem českých turistů. Od jara do podzimu si vyznavači pěší turistiky mohou vybírat z početné nabídky značených tras různé délky a obtížnosti, a to od pohodových vycházek ve známých letoviskách, přes náročnější túry dolinami, až po výšlapy na štíty.

více

stránky:  1 | 2 | 3
TOPlist