Zbudovská blata

30.srpen 2012

Zbudovská neboli Svobodná blata se rozkládají mezi Hlubokou nad Vlavou a Vodňany. Je to kraj rybníků a mokrých luk. Sedlácidevíti blatských vesnic nebyli poddáni žádné vrchnosti a na Blatech mohli svobodně pást dobytek, sekat trávu a sušit seno.

 

Právě proto se tento kraj nazýval taky Svobodná blata. Když hlubocké panství přešlo do majetku pánůHradce, začal Adam z Hradce svobodným sedlákům tato starobylá práva upírat. Nastaly pak spory, které vyvrcholily velkým selským povstáním za zachování starobylých práv svobodných sedláků. Do jeho čela se postavil zbudovský rychtář Jakub Kubata. Toto selské povstání bylo nakonec potlačeno a Jakub Kubata bylroce 1581 popraven mečem.    Na paměť této události vzniklo známé lidové rčení: „Jak Kubata dal hlavu za blata.“ 

 

Ve vesnici Zbudově stojí několik pěkných selských statků, postavených ve stylu jihočeského selského baroka, a proto byl Zbudov prohlášen vesnickou památkovou zónou. Kubatův statek je označen pamětní deskou. Jen zhruba 1 km jižně od obce Zbudov stojí působivý Kubatův pomník od sochaře J. Suchomelapočátku 20. století.

 

Autor: redakce Šťastní senioři.cz

předchozí článek Všechny články další článek

TOPlist