Zámek Kunín

18.červen 2012

malebné krajině Poodří stojí jedennejkrásnějších barokních zámků na Moravě. Je to zámek Kunín, který byl postavenprvní polovině 18. století. Na přelomu 18. a 19. století zámek obývala hraběnka Marie WalburgaWalburgZeilu.

 

 Z životního příběhu hraběnky je dobře patrno, že ani urozený původ a bohatství nemusí být zárukou šťastného života, a že svému osudu nikdo neujde. Hraběnka byla vzdělaná a žila spokojeným rodinným životem. Pak ji za sebou najednou zemřely tři její malé děti, což psychicky velmi těžce nesla, ba dokonce uvažovala o sebevraždě. Její rodinný život se rozpadl a její manžel nakonec od odešel na své panstvíPorýní a odvedl si sebou taky jejich posledního tehdy osmnáctiletého syna. Jejich syn však zanedlouho taky zemřel. Hraběnka tak na kunínském zámku žila sice sama, ale založila zde výchovný a vzdělávací ústav, který navštěvovaly šlechtické, měšťanské a taky chudé děti poddaných. Marie Walburga totiž poznala, že nadání dětí vůbec nezáleží na tom, zdali mají bohaté nebo chudé rodiče. Hraběnka hradila náklady na studium chudým dětem a na škole sama vyučovala.

 

vyučovacím předmětům patřilo psaní a čtení, výuka jazyků, matematika, přírodověda, historie, hudba a kreslení. Základy svého vzdělání zde nabyl taky Otec národa, historik a politik František Palacký, jehož portrét si tak rádi prohlížíme na tisícikoruně. Toto hraběnčino „přílišné sociální cítění“ se nelíbilo mnoha šlechticům a taky císařským úředníkům, takže nakonecroce 1814 císařský kancléř Metternich školu zrušil. Hraběnka žila ještě 14 let z nichž posledních deset let zůstala ochrnutá. Její škola byla první školou u nás, na které mohly dosáhnout  kvalitní vzdělání i dětichudých rodin.

 

Na zámku si můžete prohlédnout ložnice a učebny zámecké školy, zámeckou obrazárnu, lovecký pokoj, dámský pokoj, velkou jídelnu, hudební a taneční pokoj, čajovnu nebo žlutý pokoj. U zámku je pěkná zámecká zahrada.

 

Autor: redakce Šťastní senioři.cz

předchozí článek Všechny články další článek

TOPlist