Z Frymburku na Vítkův Hrádek

24.červenec 2012

Frymburk, městečko ležící na břehu Lipenské přehrady, je častým východiskem výletu na dominantu jižní Šumavy, zříceninu hradu Vítkův Hrádek. Hrad stojí na vrcholu hory Vítkův kámen ve výši 1053 m. n. m. Vítkův Hrádek je tedy nejvýše položeným hrademČeské republice.

Z Frymburku se převezete lodí, přívozem přes Lipenskou přehradu do Předmostí. Loď na přívoze převáží nejenom osoby, ale i osobní auta, a plavba touto lodí patří mezi nevšední zážitky nejenom pro děti, ale taky pro dospělé osoby. Z přívozu Předmostí se vydáte po červeně značené turistické cestě k hradu, ke kterému je odtud přibližně 7 km. Zejména některé rodiny s menšími dětmi přivítají, že mohou autem dojet až do osady sv. Tomáš, a odtud je ke hradu pouze 0,5 km. Tato osada sv. Tomáš, dřívější předhradí, dostala své jméno podle gotického kostela sv. Tomáše ze 14. století. V osadě stojí taky lovecký zámeček, který dnes slouží jako hotel.

Vítkův Hrádek má zajímavou historii. Byl založen koncem 13. století a dostal jméno podle svých zakladatelů, Vítkovcích. V roce 1394 na hradě odbojná česká šlechta věznila českého krále Václava IV. Hrad byl udržován v dobrém stavu a ještě počátkem 18. století byl opraven a teprve později se stal zříceninou. V roce 1948 se dostal do přísně střeženého hraničního pásma, přístup do této oblasti nebyl povolen, a bylo zde zřízeno stanoviště pohraniční stráže. Vítkův Hrádek je tedy jedním z mála našich hradů, jehož vojenský význam přetrval až do sklonku 20. století. Teprve v devadesátých letech 20. století zde byly opět vyznačeny turistické stezky.

Z hradu se zachovala na skále stojící mohutná, hranolová, třípatrová věž, která plnila obytnou i obrannou funkci, a dále část hradního zdiva a opevnění. V obytné věži bylo vybudováno dřevěné schodiště až na plošinu. Je odtud pěkný výhled na Šumavu, Lipenskou přehradu, Novohradské hory, Blanský les, a při dobré viditelnosti až na Alpy. Na hradě je taky možnost občerstvení. Tento výlet je vhodný pro všechny, kteří mají rádi krásnou šumavskou přírodu.

Autor: redakce Šťastni senioři.cz

předchozí článek Všechny články další článek

TOPlist