Volyně

9.květen 2013

Volyně je malebné městečko, ležící na řece VolyňcePošumaví. Již v 9. století zde stávalo slovanské hradiště, později spravované českými knížaty. Ve středověku byla Volyně již městem obdařeným četnými městskými výsadami. V období renesance město vzkvétalo ,řada jeho obyvatel se živilo soukenictvím, koželužstvím a pekařstvím. Průmyslový rozmach se městu téměř vyhnul a tak si město ještě v 19. století uchovalo svůj převážně zemědělský ráz. Dnes je městečko známým letoviskemřadou památek, a proto bylo prohlášeno za městskou památkovou zónu.

Renesanční radnice

Náměstí Svobody je lemováno řadou historických měšťanských domů. Chloubou města Volyně je renesanční radnice z 16. stoletíhranolovou věží a bohatou sgrafitovou výzdobou průčelí. Zdejší radnice patřínejkrásnějším renesančním radnicímnaší zemi. Na náměstí najdete taky barokní morový sloup. Jen kousek za náměstím stojí gotický kostel Všech svatých. Bývalé židovské ghetto připomíná empírová synagoga z 19. století a židovský hřbitov, založený severozápadně od náměstí.

Středověká tvrz je sídlem muzea

Hradů a zámku mámenaší zemi dost a dost, zato středověkých tvrzí se zde zachovalo jen několik. Jednunich najdete právě ve Volyni, nedaleko náměstí, ve Školní ulici. Je to dvoupatrová stavbalomového kamenemalými střílnovými okénky. Tvrz byla založena již ve 13. století. Z původního opevnění se zachovala šestiboká bašta a zbytky hradeb ze 16. století. Tvrz je sídlem muzea se zajímavými expozicemi věnovanými historii města a historii tvrze. Na tvrzi se taky konají krátkodobé výstavy.

Volyně taky velmi pěkné okolí. Na vrchu Královice stojí novogotická kaple Anděla Strážce, odkud je pěkný výhledŠumavě. Na kopci Maslička stojí kostel Proměnění Páně.  Je to renesanční stavbapseudorománskou věží. V kostele se zachovaly zbytky renesančních a barokních maleb.

 

Autor: redakce Šťastní senioři.cz

předchozí článek Všechny články další článek

TOPlist