Valečov

31.srpen 2011

Jen několik kilometrů jižně od skalního hradu Drábských světniček stojí další zajímavý skalní hrad Valečov. Hrad byl přestavěnpůvodní dřevěné tvrze ve druhé polovině 14. století a stal se dobře opevněným palácovým komplexem.

V 17. století hrad postupně ztrácel svůj pevnostní charakter a v první polovině 18. století byl opuštěn. V okolí hradu vznikla svérázná hradní osada vytesaná ve skalách. Byly to desítky skalních bytů, světniček a dílen, sloužících jako obydlí chudiny. Poslední obyvatelé skalních bytů byli nuceni se vystěhovat v roce 1892.

Ze samotného hradu se zachovalo mohutné zdivo Nového paláce, neobvyklého ledvinového tvaru, které je přístupné schodištěm ve skále. Taky se částečně zachoval Starý palác. Na hradě je umístěna vstupní expozice a výstavka archeologických nálezů. Ve skále je vyhloubeno vězení zvané Beneška a taky hradní hladomorna.

Můžete si taky prohlédnout pozoruhodnou valečkou hradní osadu, celý ten labyrint světniček, schodů a chodeb, který v Čechách nemá obdoby. V červenci a srpnu na hradě probíhá akce Valečské kulturní léto s mnoha kulturními pořady. K tomuto účelu byl v podhradí vybudován přírodní amfiteátr. Na hrad se dostanete z Mnichova Hradiště po 5 km po červeně značené turistické cestě. Valečov patří mezi naše velmi zajímavé skalní hrady.

Autor: redakce Šťastní senioři.cz

předchozí článek Všechny články další článek

TOPlist