Šumavská jezera

8.květen 2012

Šumava je jediným pohořímnaši zemi, ve kterém se nacházejí ledovcové jezera. V šumavském hvozdu najdeme celkem osm jezer, z toho pět na české straně a tři na bavorské straně hor. Nejznámější a nejnavštěvovanější jsou Černé jezero a Čertovo jezero, poblíže známého letoviska Železné Rudy.

 

Tato dvě jezera jsou taky poměrně dobře dostupná. Černé jezero se nacházíseverovýchodním svahu Jezerní horynadmořské výšce 1008 metrů. Je nejníže položeným šumavským jezerem a zároveň se svou plochou 18,4 hektarů největším zdejším jezerem. Jméno mu dala voda, která temně šedomodrou barvu. Nedaleko Černého jezera, tentokrát na jihovýchodním svahu Jezerní hory, se v nadmořské výšce 1030 m leskne hladina Čertova jezera.

 

Toto jezero rozlohu 10,3 hektaru. Za nejkrásnější šumavské jezero mnozí turisté považují Plešné jezero., které ležínadmořské výšce 1090 metrů pod nejvyšší horou české části Šumavy Plechým 1378 m. n. m. Nad jezerem se zdvihá mohutná Jezerní stěna, vysoká 260 m, která je jen řídce porostlá horskými smrky. Při turistické cestě na vrch Plechý stojí pomník německy píšícímu spisovateli a básníku Šumavy Adalbertu Stifterovi. Je odtud pěkný výhled na jezero, Jezerní stěnu a šumavské vrchy. Plešné jezero můžete navštívitosady Jelení, je to 6 km, z Nové Pece, je to 10 km, nebohraniční turistické cestylokalitě Trojmezí, je to pouhý 1 km.

 

Dalším šumavským jezerem je Prášilské jezero, které ležínadmořské výšce 1080 m pod horou Poledníkem a rozlohu 3,7 hektarů. Jezero je vzdálené 4 km od obce Prášily. Od jezera pak můžete vystoupat na vrch Poledník 1315 m. n. m., na kterém stojí rozhledna. Je odtud pěkný výhled na Šumavu. Nejmenším a zároveň nejvýše položeným jezerem na české straně Šumavy je jezero Laka. Jezero ležínadmořské výšce 1096 m a rozlohu 2,8 hektarů. Na hladině jezera můžete vidět plovoucí ostrůvky. Jezero se nachází 4 km od Nové Hůrky a přístupno po značené turistické cestě Zdejší jezera jsou součástí pěkné šumavské přírody.

 

Autor: redakce Šťastní senioři.cz

předchozí článek Všechny články další článek

TOPlist