Strkovice

12.říjen 2012

Strkovice byly dříve samostatnou vsí, dnes jsou místní části města Pospoloprt. Malá obec, v chmelařském kraji, leží na pravém břehu řeky Ohře. V obci stojí pěkný barokní zámek, který je však veřejnosti nepřístupný.

 

V hodnotné barokní kapli sv. Anny na návsi se nachází pěkná freska Poslední večeře Páně. Přibližně půl kilometru jižně od obce v polích je zajímavá přírodní lokalita. V povrchovém lomu se nachází jezírko modrozelené barvy v šedavém jílu. Když se vydáte na průzkum okolí jezírka, zjistíte, že se vám pod nohama začnou objevovat průhledné, někdy matně zbarvené krystaly, které jsou dlouhé až 10 cm.

 

Není to však naleziště drahých kamenů, je to sádrovec, důležitá surovina pro průmysl stavebních hmot, zejména portlandského cementu a práškové sádry. V takovýchto krystalech a v čiré podobě, jako ve Strkovicích, se však sádrovec vyskytuje velmi zřídka. V italských nalezištích sádrovce dostala tato čistě bílá celistvá hornina název alabastr, bývala nazývána taky „mariánským sklem“. To se štěpilo na skutečné tabulky a ve středověku, kdy byla výroba skla velmi drahá, se používalo na místo pravého skla do oken. V severní Africe zase sádrovec tvoří „pouštní růže“ pozoruhodných tvarů. Strkovické krystaly jsou však taky krásné a navíc jsou dobře dostupné, nacházejí se v půvabné chmelařské krajině.

 

Autor: redakce Šťastní senioři.cz

předchozí článek Všechny články další článek

TOPlist